Miért van az, hogy úgy érzed, mindent megtettél, mégis elutasítják a pályázatodat? Kezdő pályázatíróknál gyakran előfordul (és haladóknál is néha), hogy belefutnak azokba az alapvető hibákba, amelyek miatt a sok munka ellenére a pályázat az elutasítottak listájára kerül
Nyertes pályázatot akarsz? Ismerd meg a három alapproblémát és tanuld meg, hogyan kerülheted el:
3. Formai hiba vagy jogosultsági probléma
A legrosszabb, ami egy pályázattal történhet az az, hogy kiesik már a formai és jogosultsági vizsgálaton, és el sem jut odáig, hogy a tartalmát értékeljék.
Történt már olyan veled, hogy heteket, hónapokat dolgoztál egy pályázaton, és a tartalmi értékelés előtt kiesett?
Mert:
Volt már ilyen eseted? Nekem volt.
Egyszer, amikor azt hittem, megírtam ez eddigi legjobb POSDRU pályázatomat. Fel is használta mintaként a minisztérium a POCU pályázati kiírások kitöltési útmutatójához, nézd csak meg. 🙂
De a tartalmi értékelésig nem jutott el, mert hiányzott belőle egy apró részlet:
Az egyik jogosultsági feltétel az volt, hogy a projekt keretében minden érintett megyében létrejöjjön legalább 2 vállalkozás. A pályázatból kiderült, hogy ezt a szabályt figyelembe vesszük, de sok más szabály is volt, amit a megvalósításánál be kellett volna tartani, és ahelyett, hogy a kiírásból szóról szóra átmásoltam volna az összeset, hivatkoztam az útmutató vonatkozó fejezetére, és arra, hogy az üzleti tervek kiválasztásának módszertanába minden ott szereplő feltételt beépítünk.
Nem így kellett volna…
Mert az fellebbezésnél hiába magyaráztam, hogy ha a pályázatban az szerepel, hogy az összes feltételt betartjuk, akkor az összesben az is benne van, ami szó szerint külön nincs kiemelve, de halmazelmélet ide vagy oda, a pályázatot elutasították. Igazuk volt-e? Talán igen, talán nem.
Annyi biztos, hogy keserves tapasztalat volt, de megtanultam: a jogosultsági feltételekkel nem viccelünk.
Hogyan kerüld el ezt a hibát?
Tudom, nagyon nehéz ellenállni a kísértésnek és belemenni a játékba azzal, hogy próba-szerencse, de mi van, ha nem szerencse? Bírni fogod a kudarcot? Sajnálni fogod az időt és energiát, amit egyébre is fordíthattál volna?
Vagy arra gondolsz, hogy minden próbálkozás tanulás is egyben?
2. Gyengén megírt pályázat
Kezdő pályázatíróknál gyakran előfordul, hogy nem tudnak ráhangolódni a pályázatra.
Láttak már pár mintát és ezeket megpróbálják átvenni, de nem számolnak azzal, hogy ami az egyik pályázatnál jó volt, az nem feltétlenül működik más pályázatnál is.
Mert más a pályázati kiírás, más a pályázati program, más a célcsoport, másak a megvalósítók, talán csak a téma ugyanaz.
Gyakori probléma, hogy nem elég alapos a projekttervezés, márpedig ha nem látod pontosan a megvalósítás részleteit, mégis mit írhatnál a pályázatba általánosságon és innen-onnan átvett, sokszor a projekt szempontjából teljesen jelentéktelen szövegeken kívül?
De olyan is előfordulhat, hogy egy pályázatíró (akár cég) már bizonyított egy pályázati program keretében, de kudarcot vall egy teljesen eltérő területen.
Mert ott más a logika, másak a szabályok, másak az elvárások.
Tudom, hogy az általános nézet szerint a pályázat az pályázat, és kész, de ez nem így van.
Ahány annyiféle, és minél előbb elfogadod ezt, annál könnyebb lesz ráhangolódni a különféle pályázati kiírásokra és annál könnyebb lesz megtanulnod többféle stílusban is pályázatot írni.
Hogyan kerüld el ezt a hibát?
1. Gyenge vagy hibás projektkoncepció
Haladó szinten a pályázatírás legnagyobb kihívása legtöbbször nem a jogosultsághoz és a pályázatírási készégekhez kötődik. Hanem ahhoz, hogy tudsz-e olyan projektkoncepciót összerakni, amelyik megfelel a pályázati kiírás céljainak, követelményeinek és elég erős ahhoz, hogy az összes többletpontszámot begyűjtsd vele.
Ez sokszor kompromisszumot követel, és olyasmit is be kell vállalni, ami kényelmetlenebb és nem feltétlenül teszed szívesen.
De ha nagy a verseny – országos szinten például összesen 10 pályázatot támogatnak –, akkor a pontszámok versenyeznek.
Tud fájni, ha a pályázatod kiesik még a tartalmi értékelés előtt, de az sem egy örömünnep, amikor minden megtettél, amit egy pályázatíró emberileg, szakmailag megtehet és a pályázatot mégis elutasították.
Miért is?
Például mert:
Hogyan kerüld el ezt a hibát?
Illusztráció: Behance
A lépésről lépésre módszer, amivel a listaelső pályázatokat írom
PROJEKTTERVEZÉSI MESTERKURZUS