A 30 év alatti fiatalokat, és ezen belül különösen a NEET fiatalokat célzó legújabb PEO kiírás munkaverzióját május 30-ig lehet véleményezni. A támogatható tevékenységek listája ezúttal túlmutat a klasszikus karriertanácsadás-képzés-munkaközvetítés-vállalkozásösztönzés forgatókönyvön. Viszonylag rendhagyó a pályázók köre is: a pályázati kiírás keretében ezúttal főpályázóként kizárólag a megyei foglalkoztatási ügynökségeknél a labda, akik különféle ifjúsági szervezetekkel, illetve megyei vagy helyi önkormányzatokkal együttműködésben pályázhatnak.
Nézzük a részleteket!
Mi a pályázati kiírás célja?
Ez a pályázati kiírás olyan projekteket támogat, amelyek keretében első körben partnerségek jönnek létre a megyei foglalkoztatási ügynökségek és a fiatalokat célzó szolgáltató szervezetek (ifjúsági központok, ifjúsági klubok vagy más releváns szereplők) között, amit szolgáltatásnyújtás követ, projektenként minimum 1430 fiatal számára.
Kik pályázhatnak?
A pályázatokat kizárólag partnerségben lehet benyújtani, úgy, hogy a főpályázó kötelezően egy megyei foglalkoztatási ügynökség (AJOFM), aki együttműködik az alábbiak közül legalább egy szervezettel vagy intézménnyel:
A partnerség kialakításánál érdemes arra is figyelni, hogy minden egyes partnernek részt kell vennie legalább egy releváns tevékenységben. (Ezzel a szabállyal ezúttal nehéz lenne mellényúlni, ugyanis mindössze kétféle támogatható tevékenység van és mindkettő, amellett, hogy kötelező, releváns is.)
Milyen tevékenységekkel lehet pályázni?
A támogatható tevékenységek listáján kétféle tevékenységtípus van:
A fiataloknak, főként a NEET fiataloknak személyre szabott és minőségi szolgáltatásokat nyújtó ifjúsági hálózat fejlesztése (releváns és kötelező tevékenység)
Az első tevékenység keretében előszöris partnerségek jönnek létre a megyei foglalkoztatási ügynökségek és a fiatalokat célzó szolgáltató szervezetek (ifjúsági központok, ifjúsági klubok vagy más releváns szereplők) között.
Ilyen partnerségnek számítanak a vegyes csapatok is, amelyek a megyei foglalkoztatási ügynökség irányítása alatt működnek és különféle, az állami szférából származó - ifjúsági, foglalkoztatási, oktatási/képzési, szociális, egészségügyi - szakértőkből állnak, akik elősegítik a fiatalokat célzó szolgáltatásnyújtást.
A partnerségek keretében a foglalkoztatási ügynökségek főként a személyre szabott tájékoztatás és tanácsadás, profilozás, esetmenedzsment és pályaorientáció terén kell aktív szerepet vállaljanak.
Ugyancsak az első tevékenység keretében kerül sor a fiatalokat célzó szolgáltatások spektrumának szélesítésére, az ifjúsági központok/klubok, az állami és magán ifjúsági szolgáltatók, illetve más releváns szereplők bevonásával és támogatásával, akik a fiatalok munkaerőpiaci integrációját elősegítő és a fiatal munkanélküliséget megelőző - például transzverzális kompetenciákat fejlesztő, szociális, állampolgári, a modern technológiák használatára irányuló képzési - szolgáltatásokat nyújtanak.
A partnerségek létejöttét követően biztosítani kell az ifjúsági munkásokat a bevont partnerek szintjén. Ennek érdekében a tevékenység keretében sor kerülhet az ifjúsági munkások képzésére.
És végül az első tevékenység ad keretet az alkohol- és drogfogyasztás megelőzését célzó kampányok és tájékoztató események szervezéséhez is.
Szolgáltatásnyújtás a fiatalok számára (releváns és kötelező tevékenység)
A második tevékenység a szolgáltatásnyújtás, melynek keretében a következő tevékenységeket lehet megvalósítani:
- a fiatalok azonosítása, aktiválása és regisztrálása a foglalkoztatási ügynökségnél, és, szükség szerint, személyre szabott tájékoztatási, tanácsadási, esetmenedzsment és pályaorientációs szolgáltatások nyújtása,
- a transzverzáslis kompetenciák és a proaktív részvételt elősegítő kompetenciák fejlesztését célzó tevékenységek, különféle témákban, mint például: nonformális tanulás, környezet és ökológiai oktatás / zöld kompetenciák, aktív állampolgárság, állampolgári ismeretek oktatása és részvételi demokrácia, egészséges és aktív életmóddal kapcsolatos oktatás, országos és nemzetközi önkéntesség, beleértve a "Fiatal önkéntes" programot is, nemzetközi interkulturális ifjúsági cserék, művészet és kultúra,
- kulturális edukatív tevékenységek, melyeknek célja a fiatalok bevonása a közösségbe, illetve a társadalomba (műhelymunkák, kreativitási műhelyek, szociális és állampolgári kompetenciák fejlesztése, modern technológiák használtatát elősegítő képzés, találkozók/megbeszélések ("sesiuni") digitális oktatás, karriermenedzsment, kommunikáció és csapatmunka témakörökben).
A támogatható tevékenységek kapcsán van néhány szabály, amit be kell tartani:
Milyen indikátorokat kell teljesíteni?
Ennél a kiírásnál az alábbi indikátorokat kell teljesíteni:
EECO06+07: gyermekek és fiatalok száma. Minimális értéke: 1430. Ide azok a személyek tartoznak, akik a projekt keretében kínált támogató programok kedvezményezettjei, vagyis az EECO06+07 indikátor értéke egyenlő a célcsoporttal.
5SO05: roma gyermekek és fiatalok száma. Minimális értéke: az EECO06+07 indikátor vállalt értékének a 9%-a, azaz 1430 személy esetén legalább 129 személy. Ide tartoznak a célcsoportból a roma fiatalok.
EECR01: állást kereső résztvevők száma a projektből való kilépést követően. Minimális értéke: az EECO06+07 indikátor vállalt értékének a 60%-a, azaz 1430 személy esetén legalább 858 személy. Ide tartoznak a célcsoport azon tagjai, akiket a projektben kapott támogatásnak köszönhetően az illetékes foglalkoztatási ügynökség álláskeresőként regisztrál, a jogszabályi előírásoknak megfelelően.
EECR01.01: állást kereső roma résztvevők száma a projektből való kilépést követően. Minimális értéke: az 5SO05 indikátor vállalt értékének a 60%-a, azaz 129 személy esetén legalább 78 személy. Ide tartoznak a célcsoport azon roma tagjai, akiket a projektben kapott támogatásnak köszönhetően az illetékes foglalkoztatási ügynökség álláskeresőként regisztrál, a jogszabályi előírásoknak megfelelően.
Mekkora egy projekt futamideje?
Egy projekt futamideje maximum 36 hónap lehet.
Kik tartoznak a célcsoportba?
A célcsoportba olyan fiatalok tartoznak, akik a projektbe lépésük pillanatában a korukat tekintve 14 év fölöttiek és nem töltötték még be 30-ik életévüket, a lakhelyük pedig Romániában van, a projekt által érintett régióban / régiók valamelyikében.
A célcsoport minimális létszáma 1430, vagyis célcsoport = az EECO06+07 indikátor vállalt értéke. A célcsoportba tartozó fiatalok minimum 9%-a kötelezően roma fiatal kell, hogy legyen.
Plusz pontszámért a minimális vállalás természetesen édeskevés: az erre járó 6 pontot azok a pályázók fogják megkapni, akik vállalják, hogy a célcsoportba legalább 1571 személyt válogatnak be, köztük pedig több mint 15%, azaz legalább 238 roma fiatalt.
Mik a pénzügyi feltételek?
A kiírás teljes keretösszege 166.163.969,74 euró.
Ebből 148.663.970,74 euró a kevésbé fejlett régióknak van fenntartva, a maradék 17.500.000,00 euró Bukarest-Ilfov régióé.
Ha abból indulunk ki, hogy egy projekt minimális értéke 201.000 euró, míg a maximális értéke 2.000.000 euró lehet, a kevésbé fejlett régióknak fenntartott keretösszegből legalább 75 nyertes pályázat támogatható.
Mire figyelj a maximális pontszámért?
A tartalmi értékelés szempontjai között van pár vállalással és pályázói alkalmassággal kapcsolatos pont, amire érdemes figyelni, ha maximális pontszámot szeretnél.
Vegyük szerre:
Kérdésed vagy véleményed van? Írd meg kommentben:
Illusztráció: Antonio Uve via Behance