A fiatalokat célzó PEO foglalkoztatási kiírás végleges verziója június 18-án jelent meg, a pályázatok benyújtására van kereken 3 hónapunk. A kiírással egyidőben közzétették a felmerült kérdésekre adott válaszokat, amelyek tisztáznak néhány korábban zavaros részletet, főleg az előzetes igényfelmérés kapcsán.
A kiírás keretében akkreditált felnőttképzési és foglalkoztatási szolgáltatók, illetve kompetenciafelmérő központok pályázhatnak, akik kötelező előzetes igényfelmérés alapján nyújtanak munkaerőpiaci szolgáltatásokat a célcsoport tagjainak - legalább 217 fiatalnak.
Mi a pályázati kiírás célja?
Ez a pályázati kiírás olyan projekteket támogat, amelyek a 16 év fölötti és 30 év alatti fiatalokat - köztük a NEET fiatalokat is - célozzák integrált, minimum képzést vagy kompetenciafelmérést ÉS foglalkoztatási szolgáltatásokat tartalmazó, személyre szabott csomagokkal.
Kik pályázhatnak?
A pályázatokat önállóan vagy partnerségben lehet benyújtani.
Ha partnerségben valósul meg a projekt, minden egyes partnernek részt kell vennie legalább egy releváns és kötelező (!) tevékenységben.
Ennél a kiírásnál főpályázóként és partnerként az alábbi szolgáltatók pályázhatnak:
Ha a projekt partnerségben valósul meg, mielőtt rábólintasz egy partnerre, győződj meg róla hogy: 1. tud biztosítani olyan személyt a partneri koordinátori pozícióra, akinek van a projekt területe és komplexitása szempontjából releváns munkatapasztalata, 2. van legalább 6 hónap tapasztalata legalább egy olyan releváns tevékenység területén, amelyet a projektben végezni fog, 3. van legalább 1 korábbi lezárt projektje, legalább egy olyan releváns tevékenység területén, amit projektben végezni fog, és ennek a projektnek a vállalt indikátorait több mint 90%-ban tudta teljesíteni. Természetesen mindez nem kötelező, de gondolom, az erre járó plusz pontszámokat nem szívesen engednéd el. A főpályázónak is mind tudnia kell teljesíteni ezeket a követelményeket, azzal a különbséggel, hogy az ő esetében nem legalább 6, hanem legalább 12 hónap tapasztalatra jár a pontszám.
Milyen tevékenységekkel lehet pályázni?
A támogatható tevékenységek listáján ötféle tevékenységtípus van:
Előzetes igényfelmérés (kötelező tevékenység)
Az nulladik tevékenység egy kötelező előzetes igényfelmérés, amit a pályázat benyújtása előtt kell elvégezni.
A felmérésnek az a célja, hogy megalapozzuk vele a célcsoportnak kínált szolgáltatásokat, és feltérképezzük a célcsoport és a munkaerőpiac igényeit, különösképpen a képzési igényeket.
Földrajzilag az igényfelmérés azt a területet kell lefedje, amelyik a projekt célterülete: ez lehet egy vagy több település, lehet egy vagy több megye, de lehet egy vagy több régió is.
Az igényfelmérés reális képet kell adjon a célterület aktuális társadalmi-gazdasági helyzetéről, hiteles statisztikai adatokon és saját felmérésen kell alapuljon.
Tartalmilag az igényfelmérés legalább az alábbi információkat kell tartalmazza:
- a projekt célterületén élő személyek becsült száma, célcsoport kategóriánként (nyilvános adatbázisból származó adatok alapján),
- információk arról, hogy a projekt célterületén melyek azok a gazdasági területek, ahol az alkalmazók munkaerőhiánnyal küzdenek,
- azoknak az alkalmazóknak a száma, akik olyan gazdasági területen tevékenykednek, ahol munkaerőhiány van,
- a munkaerőhiány betöltéséhez szükséges munkahelyek száma,
- információk az azonosított pozíciók betöltéséhez szükséges kompetenciákról, pozíciónként, a COR-nak megfelelően,
- az igényfelmérés során azonosított képzési programok, melyek keretében megszerezhetők az üres állások betöltéséhez szükséges kompetenciák.
A 4. ponttal kapcsolatban a kérdésekre adott válaszok tartalmaznak egy pontosítást:
Numărul locurilor de muncă necesare pentru satisfacerea nevoii de forță de muncă a agentului economic structurate pe coduri COR: Aceasta se referă la cerințele generale de angajare ale agentului economic, adică câte locuri de muncă sunt necesare în total pentru a acoperi nevoile de personal, defalcate pe coduri COR. Acestea pot include atât posturi vacante (disponibile), cât și posturi deja ocupate, dar care reflectă necesarul total de forță de muncă pe termen mediu și lung.
A 3-6. pontokban kért tartalmi elemeket külön-külön be kell mutatni minden egyes gazdasági terület esetében, amelyet a projekt érint. Tehát ha a projektben tervezett képzési és kompetencia elismerési tevékenységek több gazdasági területet érintenek, akkor ezt az elemzést minden területre el kell végezni. Az azonos gazdasági területeket a CAEN kódok első két számjegye alapján értelmezzük (=diviziune).
Az igényfelmérés kötelezően három szakaszból áll:
- Statisztikai adatok feldolgozása (INS, ONRC, ANOFM/AJOFM/akkreditált munkaerőpiaci szolgáltatók/egyéb ellenőrizhető adatok és információk).
- Saját felmérés az alkalmazók körében: a felmérésből ki kell derüljön, hogy a projekt által érintett gazdasági területeken működő alkalmazók körében mekkora a munkaerőigény, a COR szerinti pozíciók megjelölésével, és azoknak a kompetenciáknak / képesítéseknek a meghatározásával, amelyek az adott pozíciók betöltéséhez szükségesek. A kutatásban részt vevő alkalmazók száma el kell érje az adott gazdasági területen működő alkalmazók 1%-át (az ONRC dokumentumai szerint), VAGY 20 alkalmazót/régió regionális projektek esetén, 10 alkalmazót/megye megyei szintű projektek esetén, illetve 5 alkalmazót/település helyi szintű projektek esetén. A felmérésből ki kell derüljön, hogy a projektben tervezett minden egyes képzési / kompetenciafelmérő program esetében a megkérdezett alkalmazók fel tudnak mutatni legalább annyi betölthető és/vagy betöltött pozíciót, mint ahány személy részt fog venni az adott programban a projekt során. Az alkalmazókkal strukturált vagy nem strukturált interjút kell készíteni, és ezzel egyidőben egy-egy dokumentumot is kell szerezni tőlük, minimum a következő információkkal: tevékenységi terület, a munkaerőhiány betöltéséhez szükséges munkahelyek száma, COR kódok szerint, a szabad pozíciók betöltéséhez szükséges kompetenciák, a kompetenciák megszerzéséhez szükséges képzési program, a szükséges kompetenciákat megszerzett személyek által betölthető szabad munkahelyek száma.
- Saját felmérés a fiatalok körében: ez a felmérés azért készül, hogy a pályázó azonosítsa a célcsoport kategóriákat, feltérképezze a munkaerőpiaci integrációra való hajlandóságukat, felmérje a szükséges kiegészítő szolgáltatásokat, behatárolja azokat a területeket, ahol a megkérdezettek dolgozni szeretnének, és hogy azonosítsa a szakmai tapasztalatukat és a korábban megszerzett, de el nem ismert kompetenciáikat.
Nyertes pályázat esetén az előzetes igényfelmérés költségei elszámolhatók, 30.000 euró + ÁFA mértékéig.
Foglalkoztatási szolgáltatások (releváns és kötelező tevékenység)
Ebben a tevékenységben a célcsoport tagjainak karriertanácsadási és munkaközvetítési szolgáltatást kell nyújtani a 76/2002-es kormányrendeletnek megfelelően.
A karriertanácsadás (informare și consiliere profesională) keretében olyan szolgáltatások nyújthatók, amelyek az alábbi célokat követik:
- információnyújtás a munkaerőpiacról és a foglalkozásokkal kapcsolatos változásokról,
- az álláskeresők karrierrel kapcsolatos döntéshozási képességeinek és önbizalmának fejlesztése,
- álláskeresési módszerek és technikák tanítása,
- támogatás az új munkahelyre való beilleszkedés során.
A munkaközvetítési szolgáltatások (mediere) az alábbiakat tartalmazhatják:
- tájékoztatás a betöltendő munkahelyekről és a betöltéshez szükséges feltételekről,
- digitális munkaközvetítés,
- a jelentkezők előválogatása az állás betöltéséhez szükséges követelményenek és a jelentkezők fekészültségének, készségeinek, tapasztalatának, illetve érdeklődésének összevetésével.
Ami a munkamegosztást illeti, ezt a tevékenységet megvalósíthatják csak a partnerség tagjai (egy vagy több is közülük), de dönthetnek úgy is, hogy a főpályázó kiszervezi, teljesen vagy csak részben, egy akkreditált szolgáltatónak.
De fontos feltétel, hogy ha a főpályázó maga is akkreditált szolgáltató, a foglalkoztatási szolgáltatásokat csak részben szervezheti ki.
Képzési programok (releváns és kötelező tevékenység)
A képzési tevékenység keretében az alábbi típusú képzések szervezhetők:
- a 129/2000-es rendelet szerinti akkreditált inițiere / perfecționare / specializare típusú képzési programok,
- a 129/2000-es rendelet szerinti akkreditált calificare / recalificare nivel 1, 2, 3, 4 típusú képzési programok,
- kulcskompetenciákat, transzverzális kompetenciákat fejlesztő képzések, különös tekintettel az alapszintű digitális kompetenciákra, a kulturális és kreatív kompetenciákra, a karriermenedzsmentre, a kommunikációs és együttműködési kompetenciákra, a zöld kompetenciákra stb.
- a jövő kihívásaival való szembenézést segítő speciális kompetenciákat fejlesztő képzések, olyan témákban mint a kreatív iparágak, digitális megoldások, zöld kompetenciák, robotika, feltalálás.
Ha a projekt tartalmaz nem akkreditált képzéseket is, mindegyik esetében mellékelni kell a pályázathoz a képzési metodológiát, a pályázati útmutatóban meghatározott tartalmi követelmények szerint.
A pályázatban meg kell indokolni minden egyes tervezett képzési program szükségességét, az igényfelmérés eredményeivel összefüggésben.
Minden egyes képzési program esetében meg kell adni a résztvevők pontos számát is.
A főpályázó a képzési tevékenységek esetében is dönthet úgy, hogy kiszervezi ezt a szolgáltatást egy akkreditált szolgáltatónak, de ha ő maga is akkreditált felnőttképzési szolgáltató, csak részben szervezheti ki a képzéseket.
Ha a főpályázó vagy bármelyik partner felnőttképzési szolgáltatói minőségben pályázik, kötelezően képzési tevékenységet (is) kell végeznie a projektben!
Korábban szerzett kompetenciák felmérése és elismerése (releváns tevékenység)
Ezt a tevékenységet csakis akkreditált kompetenciafelmérő központ végezheti. Ez lehet a főályázó, egy partner vagy akár egy külső szolgáltató, amennyiben a főpályázó a kiszervezés mellett dönt.
Ez a tevékenység a célcsoport azon tagjainak szól, akik korábban, informális és nonformális környezetben megszereztek bizonyos kompetenciákat, amelyek az igényfelmérésben azonosított képesítések egyikéhez köthetők.
Kapcsolódó/kísérő szolgáltatások (támogató tevékenység)
Ennek a tevékenységnek a keretében a célcsoport tagjai igény szerint különféle személyre szabott kísérő szolgáltatásokban is részesülhetnek.
Ilyenek például a képzésen való részvételt támogató kiegészítő szolgáltatások (bölcsőde, afterschool, fogyatékossággal élő személyek ellátása) a képzésen való részvétel idejére, vagy a járművezetői jogosítvány megszerzéséhez szükséges pénzügyi támogatás biztosítása.
A foglalkoztatási szolgáltatások (A1), a képzési szolgáltatások (A2) és a kompetenciafelmérés (A3) alaptevékenységnek számítanak. Ez azt jelenti, hogy ennek a három tevékenységnek az összköltségvetése legalább 50%-a kell legyen a projekt teljes költségvetésének.
Hogy az 50%-os szabály betartása nyomon követhető legyen, a költségvetés minden egyes sora esetében az indokláshoz írd be azt is, hogy az adott tevékenység melyik tevékenységhez kapcsolódik. Ha van olyan tétel, amelyik valamilyen oknál fogva több tevékenységhez is kapcsolódik, az indoklásba feltétlenül írd bele, hogy melyik tevékenységhez milyen százalékban kötődik, különben lehetetlen lesz kiszámítani, hogy betartod-e a szabályt. PRO tipp: Ha egy fizetési költség esetében áll fenn, hogy több tevékenységhez is kapcsolódik, a munkaköri leírásba úgy add meg a feladatokat, hogy külön lebontod altevékenységekre. Így az értékelő látni fogja a kapcsolódásokat és el tudja dönteni, hogy az adott szakértőnek hatékonyan tervezted-e meg a munkáját és ez összhangban van-e fizetésével.
Milyen indikátorokat kell teljesíteni?
Ennél a kiírásnál 6 indikátor van és az összes kötelező:
EECO06+07: Gyerekek és fiatalok. Minimális értéke: 217. Az EECO06+07-es indikátorhoz azok a fiatalok tartoznak, akik a projekt keretében részt vesznek legalább a kötelező tevékenységekben, azaz kapnak karriertanácsadási és munkaközvetítési szolgáltatást ÉS részt vesznek egy képzési programban vagy egy kompetenciafelmérő programban.
5SO05: Roma gyerekek és fiatalok. Minimális értéke: az EECO06+07-es indikátor vállalt értékének 9%-a, azaz minimális létszám (217 fiatal) esetén a célcsoportból legalább 20 roma fiatal.
EECR03: Képesítést szerzett résztvevők száma a részvételt követően. Minimális értéke: az EECO06+07-es indikátor 70%-a. Ehhez az indikátorhoz a célcsoportnak azok a tagjai tartoznak, akik a projektben megvalósult képzési vagy kompetenciafelmérési tevékenységeknek köszönhetően szereztek egy államilag elismert oklevelet.
EECR03.01: Képesítést szerzett roma résztvevők száma a részvételt követően. Minimális értéke: az 5SO05-ös indikátor 70%-a.
EECR04: Munkahelyet szerzett résztvevők száma a részvételt követően, beleértve azokat is, akik önálló tevékenységet folytatnak. Minimális értéke: az EECO06+07-es indikátor 20%-a. Ez az indikátor azokra a fiatalokra vonatkozik, akik a projekt tevékenységeinek köszönhetően aktív munkaerőpiaci státuszba kerültek ("au obținut statutul de persoană ocupată/sunt încadrate într-o activitate de muncă generatoare de venit"). Azok a személyek, akik mint alkalmazottak kerülnek be a projektbe, akkor számítanak bele ennek az indikátornak az értékébe, ha a projektnek köszönhetően munkahelyet váltanak vagy javul a munkaerőpiaci státuszuk, de fontos, hogy az elvégzett képzés vagy a kompetenciafelmérés során megszerzett képesítés területen dolgozzanak.
EECR04.01: Munkahelyet szerzett roma résztvevők száma a részvételt követően. Minimális értéke: az 5SO05-ös indikátor 20%-a.
Az EECR03-as indikátor pontos értelmezése érdekében nézzük az útmutató meghatározását románul is:
În cazul acestui indicator vor fi avute în vedere certificatele de calificare și certificate de absolvire obținute ca urmare a unui proces de evaluare, în conformitate cu O.G. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare și certificatele de calificare ca urmare a parcurgerii unui proces de evaluare și certificare a competențelor (ORDIN nr. 4.543 din 23 august 2004)
A minimális vállalások persze nem elegendők egy nyertes pályázathoz. Számoljunk csak egyet a maximális pontszámok alapján!
- Ha a célcsoportba nem 217, hanem legalább 278 fiatalt vonsz be, akkor erre jár pluszban 5 pont. Ettől kezdve ez lesz a számítási alapod az EECR03 és EECR04 indikátorokhoz, de a NEET fiatalok létszámának meghatározásához is!
- Ami a roma fiatalok számát illeti, ha a célcsoportnak nem 9%-a, hanem több mint 15%-a lesz roma fiatal, akkor erre jár további 3 pont. Szám szerint ez legalább 42 roma fiatalt jelent. Ettől kezdve ez lesz a számítási alapod az EECR03.01 és EECR04.01 indikátorokhoz!
- Plusz 3 pont jár arra is, ha a célcsoportnak nem 70%-a, hanem több mint 80%-a kap oklevelet, tehát az EECR03 indikátor értéke legalább 223 lesz.
- És arra is jár plusz 4 pont, ha az EECR04 indikátor értékét túlvállalod, vagyis 20% helyett több mint 30% lesz a célértéked, ami szám szerint legalább 84.
Mekkora egy projekt futamideje?
Egy projekt futamideje maximum 36 hónap lehet.
Ez az időtartam csak a szerződéskötés után megvalósuló tevékenységekre vonatkozik, tehát az előzetes igényfelmérés, amelyet a pályázat benyújtása előtt kell elvégezni, nem tartozik bele!
A tevékenységek ütemezésénél figyelj arra, hogy legyen érthető, mi miért pont akkor és pont annyi időn át zajlik. Ha bizonyos tevékenységeket, amelyek az általános logika szerint egymást kellene kövessék, mégis párhuzamosra tervezel, ne mulaszd el a tevékenység leírásában megmagyarázni, hogy miért van ez így. Például, ha a célcsoport toborzása és kiválasztása egyidőben indul a karriertanácsadással, írd le a pályázatba, hogy a célcsoportnak lesznek olyan tagjai, akik már az első hónapban bekerülnek a projektbe és esetükben azonnal indul a karriertanácsadás. Ha a képzési tevékenységek is ugyanabban a hónapban indulnak, írd le a tevékenységleírásba, hogy az első akárhány hónapban a képzésért felelős szakértők előkészítő feladatokat végeznek, ahhoz, hogy ha a második hónapra összeáll az első kézpési csoport, rögtön indulhasson a képzés. Nem biztos, hogy pont ez lesznek a magyarázataid, de érted a lényeget. 🙂
Kik tartoznak a célcsoportba?
A célcsoportba 30 év alatti fiatalok tartoznak, akik a projektbe lépésük pillanatában megfelenek az alábbi követelményeknek:
A célcsoport minimális létszáma 217, vagyis célcsoport = az EECO06+07-es indikátor értéke. A célcsoport minden egyes tagja integrált szolgáltatáscsomagot kell kapjon, azaz:
Ami a célcsoport szerkezetét illeti, kötelező elvárás, hogy a célcsoportnak legalább 40%-a NEET fiatal, és legalább 9%-a roma fiatal legyen.
Az útmutató értelmezésében fiatalnak számít minden állást kereső, 16 évet betöltött, 30 év alatti személy. Ehhez képest NEET fiatalnak számítanak azok a fiatalok, akik betöltötték a 16. életévüket, 30 év alattiak, nincs munkahelyük, ugyanakkor nem vesznek részt sem oktatásban, sem képzésben.
A pályázatban pontosan meg kell határozni, hogy a célcsoportból hány fő lesz álláskereső fiatal, hány fő lesz NEET fiatal, és azt is, hogy hány fő lesz roma fiatal. Ha a célcsoportra vonatkózó szempontokra maximális pontszámot szeretnél kapni, akkor az előzetes igényfelmérés harmadik lépésénél nagyon figyelj arra, hogy a megkérdezettek mindhárom célcsoport kategóriát lefedjék, nagyjából olyan arányban, amilyen arányban a célcsoportba bekerülnek. Ez azért is fontos, mert így ezeknek a kategóriáknak a speciális problémáit és igényeit külön-külön be tudod mutatni. A kérdőíves felmérés eredményein túl további információforrásként szolgálhatnak azok a tanulmányok, felmérések, elemzések, amelyek kimondottan ezeknek a kategóriáknak a munkaerőpiaci integrációs problémáikat és igényeiket érintik.
Mik a pénzügyi feltételek?
A kiírás teljes keretösszege 176.479.439,11 euró.
Ebből 158.727.069,30 euró a kevésbé fejlett régióknak van fenntartva, a maradék 17.752.369,81 euró Bukarest-Ilfov régióé.
Ha abból indulunk ki, hogy egy projekt minimális értéke 201.000,00 euró, míg a maximális értéke 1.000.000,00 euró lehet, a kevésbé fejlett régióknak fenntartott keretösszegből közel 160 nyertes pályázatnak juthat támogatás.
Ha a költségvetésre maximális pontszámot szeretnél kapni, vedd komolyan, hogy minden beszerzéshez kell legalább 2 árajánlat. De nem elég csak csatolni a két árajánlatot, jobb, ha készítesz melléjük egy magyarázó dokumentumot, amelyből kiderül, hogy melyik tevékenységhez és miért szükséges a beszerzés, tartalmilag mik a részletei, és amelyben összehasonlítod a két árajánlatot és leírod, hogy az ár kiválasztásában milyen szempontot vettél figyelembe. Apropó, egységár: ebben próbálj a lehető legkonkrétabb lenni! Ha például van egy catering szolgáltatás, az túl felületes, hogy kérsz egy hozzávetőleges egy főre eső árat. Derüljön ki az árajánlatból az is, hogy pontosan mit fed az az ár egy résztvevő esetében. Vagy ha fogyóeszközöket vásárolsz mondjuk a karriertancsadáshoz, ne egy hozzávetőleges havi összeget írj be a költségvetésbe, hanem legyen emögött konkrét számolás: pontosan milyen termékek, melyikből hány darab, két piaci ár mindegyikhez, a mennyiséget pedig igazítsd a résztvevők számához, hogy indokolt legyen.
Pályáznál és kérdéseid vannak?
Katt a piros gombra és foglalj magadnak időpontot PEO online konzultációra!
Illusztráció: Eiko Ojala via fubiz