Az egyetemi hallgatók szakmai gyakorlatát támogató PEO kiírás munkaverziója szerint a pályázatokat június 9-től lehet majd benyújtani, és amennyiben ez a kezdő időpont nem változik, a pályázati határidő augusztus 8-a lesz.
Ez a pályázati kiírás olyan projekteket támogat, amelyek keretében az egyetemi hallgatók szakmai gyakorlata valósul meg.
A kiírás az összes fejlesztési régiót érinti, és az a célja, hogy növelje az ISCED 5-8 szintű hallgatók részvételét azokban a munkahelyi tanulási programokban (például szakmai gyakorlaton, internship programban), amelyek a felsőoktatásból kikerülők munkaerőpiaci integrációját támogató, újonnan létrejött partnerségek keretében valósulnak meg.
Kik pályázhatnak?
Ennél a kiírásnál főpályázóként és partnerként az alábbi kategóriák pályázhatnak:
Az alkalmazók kategóriájába tartoznak mindazok a magán és állami szervezeti egységek, amelyek megfelelnek a PEO pályázókra vonatkozó általános pályázati feltételeknek, és amelyek ugyanakkor szakmai gyakorlati partnernek ("partener de practică") minősülnek a 258/2007-es törvény értelmében.
A partnerségben transznacionális partnerek is részt vehetnek.
Milyen tevékenységekkel lehet pályázni?
A kiírás keretében az alábbi támogatható tevékenységek valósíthatók meg:
Vállalkozói kompetenciákat fejlesztő programok (releváns tevékenység)
A vállalkozói kompetenciákat fejlesztő programok olyan témákra is kiterjedhetnek, mint a környezettel, éghajlattal, energetikával, körforgásos gazdasággal és biogazdasággal kapcsolatos kompetenciák és képesítések adaptálása vagy a klímaátálláshoz kötődő ágazatokban igényelt kompetenciák megszerzése.
Fenntartható partnerségek fejlesztése és támogatása (kötelező tevékenység)
Ez a tevékenység a felsőoktatási intézmények és a potenciális vállalkozók közötti partnerségek kialakítására és támogatására vonatkozik. A partnerségek célja, hogy szakmai gyakorlatokkal, internship programokkal támogassák a felsőoktatásból kikerülő végzősök munkaerőpiaci integrációját. A programok része lehet a szocio-emocionális kompetenciák fejlesztése is.
A szakmai gyakorlatokat a 258/2007-es törvény előírásai szerint kell megvalósítani. Eszerint az egyetemi hallgatók szakmai gyakorlata egy együttműködési keretszerződés vagy egy, a gyakorlatot szervező intézmény és a gyakorlatot biztosító partner közötti megállapodás alapján történik.
A szakmai gyakorlat olyan alkalmazóknál is megvalósulhat, akik a partnerség tagjai, és olyanoknál is, akik a partnerségnek nem tagjai, viszont rendelkeznek a szervező intézménnyel megkötött keretszerződéssel vagy megállapodással.
A projektekben olyan munkahelyi tanulási programokat lehet megvalósítani, amelyek összhangban vannak a partnerségben részt vevő felsőoktatási intézmények tanterveivel.
A felsőoktatási kínálatra vonatkozó elemzések végzése (releváns tevékenység)
A tevékenység keretében olyan elemzéseket lehet végezni, amelyek a felsőoktatási kínálat fejlesztésére vonatkozó horizontális (például mesterséges intelligenciára, digitalizációra, big data-ra, zöld kompetenciákra vonatkozó) igényeket mérik fel.
Milyen indikátorokat kell teljesíteni?
Ennél a kiírásnál 2 indikátor van:
EECO06+07: gyerekek és fiatalok. Minimális értéke: 200. Ehhez az indikátorhoz azok az ISCED 5-8 szintű hallgatók tartoznak, akik be vannak iratkozva egy magán vagy állami felsőoktatási intézménybe, és akik a projekt keretében szakmai gyakorlaton vagy internship programban vesznek részt. Vagyis ez az indikátor egyenlő a célcsoporttal.
5SR09: az oktatási rendszerben maradt vagy magasabb képzettségi szintet elért résztvevők száma. Minimális értéke: az EECO06+07 indikátor vállalt értékének 50%-a, azaz legalább 100 személy. Ez az indikátor azokat a résztvevőket fedi, akik sikeresen zárták a programot és ezzel növelték a képzettségi szintjüket.
Mekkora egy projekt futamideje?
Egy projekt maximális futamideje 24 hónap.
Kik tartoznak a célcsoportba?
A kiírás keretében támogatott projektek célcsoportjába az ISCED 5-8 szintű hallgatók tartoznak. Létszámukat tekintve minimum 200-an kell lenniük. Ahhoz, hogy egy hallgató a célcsoportba tartozhasson, két feltételt kell egyidőben teljesítenie: 1. be kell legyen iratkozva egy akkreditált felsőoktatási intézménybe, 2. az felsőoktatási intézmény, ahová be van iratkozva, a projekt által lefedett régióban kell legyen.
Mik a pénzügyi feltételek?
A kiírás teljes keretösszege 68.966.912,00 euró, ebből 62.029.412,00 euró a kevésbé fejlett régióknak fenntartott összeg, míg a maradék 6.937.500,00 euró Bukarest-Ilfové.
Egy projekt teljes elszámolható értéke nem lehet kevesebb, mint 201.000 euró, míg a maximális projektérték 1.400.000 euró. Ez azt jelenti, hogy a kevésbé fejlett régiók keretösszege kb. 50 nyertes pályázat finanszírozására lehet elegendő.
Mire figyelj a maximális pontszámért?
Ha meg szeretnéd szerezni a vállalásokra kapható többletpontszámokat, a projekt tervezése során a következő szempontokra figyelj:
Kérdésed vagy véleményed van? Írd meg kommentben:
Érdekelnek a PEO pályázati kiírások?
Akkor erről a hírlevélről nem akarsz lemaradni!
Illusztráció: Vasava Studio via Bēhance