A POCU ”Prima cameră” programot újrajátszó PIDS pályázati kiírás munkaverzióját március 20-ig lehet véleményezni. A korábbi körben nyertes szociális szolgáltatóknak mondom: a társadalmi vita kitűnő alkalom arra, hogy ami a POCU-ban nehézkesen működött a Prima cameră projektek körül, és az új kiírásban változatlan, azt jelezzétek és jobbító javaslatokat tegyetek.
De előbb nézzük az új kiírás részleteit!
Kik pályázhatnak?
A pályázatokat önállóan vagy partnerségben lehet benyújtani. Az önálló pályázás nem jár pontszámvesztéssel.
(De, hogy ne csak a pontszámra gondoljunk - és ezt főként a munkaerőpiaci és felnőttképzési szolgáltatóknak mondom - tekintve, hogy a kiírás szociális jellegű, egy, a területen jártas szociális szolgáltató nélkül nem tanácsos belevágni.
Az alábbi szervezetek főpályázóként és partnerként is indulhatnak:
Jogszabályi háttér: 1) szociális szolgáltatóknak: 197/2012 sz. törvény a szociális szolgáltatások minőségbiztosításáról, 118/2014 sz. kormányhatározat, 867/2015 sz. kormányhatározat, 29/2019 sz. miniszteri rendelet a szociális szolgáltatások akkreditációjáról; 2) munkaerőpiaci szolgáltatóknak: 277/2002 sz. kormányhatározat; 3) felnőttképzési szolgáltatóknak: 129/2000 sz. kormányrendelet a felnőttképzésről.
Kik tartoznak a célcsoportba?
A kiírás keretében a célcsoportba a következő kategóriák tartoznak:
Az első kategóriába tartozó gyerekek minimális létszáma a projektben 10 fő, a második kategóriába tartozó fiataloké minimum 40. Így a célcsoport látszámának kötelező alsó határa 50.
Fontos részletkérdés, hogy a gyermekvédelmi intézkedések, amelyeknek a célcsoportba kerülő gyerekek és fiatalok a kedvezményezettei (voltak), a következők lehetnek:
- a 272/2004-es törvény 121. cikkelyében előírt családi típusú szolgáltatások,
- és a 272/2004-es törvény 123. cikkelyében előírt rezidenciális típusú szolgáltatások.
Art. 121: Serviciile de tip familial sunt acele servicii prin care se asigură, la domiciliul unei persoane fizice sau familii, creșterea și îngrijirea copilului separat, temporar sau definitiv, de părinții săi, ca urmare a stabilirii în condițiile prezentei legi a măsurii plasamentului.
Art. 123: (1) Serviciile de tip rezidențial sunt serviciile prin care se asigură protecția, creșterea și îngrijirea copilului separat, temporar sau definitiv, de părinții săi, ca urmare a stabilirii măsurii plasamentului, în condițiile prezentei legi. (2) Din categoria serviciilor de tip rezidențial fac parte toate serviciile care asigură găzduire pe o perioadă mai mare de 24 de ore. (3) Sunt considerate servicii de tip rezidențial: casele de tip familial, apartamentele, centrele de primire în regim de urgență și centrele maternale. [...]
Milyen tevékenységekkel lehet pályázni?
A támogatható tevékenységek forgatókönyve eléggé hasonlít a POCU keretében támogatott "Prima cameră" kiírás felépítésére, de a szociális szolgáltatások szűkkörűbbek - az önálló életet elősegítő készségek és képességek fejlesztésére irányulnak -, és bekerült egy új, opcionális tevékenység is a fiatalok társadalmi beillesztését illetően.
Nézzük meg közelebbről:
Az önálló életet elősegítő készségek és képességek fejlesztése
Ennek a kötelező tevékenységnek az a lényege, hogy a célcsoportba tartozó gyermekek és fiatalok megtanulják elvégezni az önálló élettel járó hétköznapi tevékenységeket, kezdve a személyes higiénés szokások kialakításától a pénzügyek kezeléséig. Külön figyelmet kell fordítani a pályaorientációs intézkedésekre, mint a munkaerőpiaci integráció előfeltételére.
Ez a tevékenység egy komplex szocális/medikális/szocio-medikális szolgáltatási rendszer keretében zajlik, azzal a céllal, hogy támogassa a gyermekvédelmi rendszerből kikerülő, illetve kikerült gyerekeket és fiatalokat abban, hogy sikeres legyen az átlépés az intézményi ellátási rendszerből a közösség szintjén nyújtott szolgáltatások irányába.
Az intézményi keret, ahol ezek a szolgáltatások nyújthatók, igencsak változatos, kiterjed például a rezidenciális központokra, nappali központokra, fejlesztési központokra, az integrált közösségi szolgáltatásokra stb. (Ezek szociális szolgáltatások és licensz alapján működnek.)
Ezeken kívül szóba jöhetnek még személyre szabott és csoportos kísérő/támogató szolgáltatások, amelyek a fiatalok társadalmi beilleszkedését támogatják. (Hogy ezek pontosan mik lehetnek a kiírás értelmezésében: nos, az ilyesmiket lehet tisztázni a társadalmi vita időszakában, ami ennél a kiírásnál március 20-ig tart.)
A munkaerőpiaci integráció támogatása
A második tevékenység is kötelező, és ezzel kapcsolatban az az elvárás, hogy a keretében megvalósuljon egy integrált munkaerőpiaci integrációs program, amely a célcsoportba tartozó fiatalokat támogatja, méghozzá személyre szabottan. A program részét képezhetik a munkaerőpiaci szolgáltatások - a munkaerőpiaci tájékoztatás, a karriertanácsadás és a munkaközvetítés -, illetve a képzési programok vagy az oktatásba való visszatérés támogatása.
Lakhatási támogatás a gyermekvédelmi rendszert elhagyó fiataloknak
Kötelező tevékenység a lakhatási támogatás is, melynek keretében minimum 12 hónap és maximum 24 hónap erejéig kell biztosítani a lakásbérlést és közköltség kifizetését a célcsoport összes tagjának. A számítási alap egy szoba per személy és a hozzá tartozó lakás rendeltetésű mellékhelyiségek. Adminisztratív szempontból fontos részlet, hogy a lakásbérlési szerződés nem a célcsoportba tartozók nevére szól, hanem a főpályázóéra/partnerére.
Az útmutató ennél a tevékenységnél jelzi - számomra kicsit se logikusan -, hogy a célcsoportnak nyújtott pénzügyi támogatás magában foglalja a célcsoport speciális igényeihez igazított integrált szolgáltatáscsomag egyéb költségeit is, így például a pszichológiai tanácsadás költségeit, a foglalkoztatást elősegítő kísérő szolgáltatások költségeit, a fiatalok magatartásának/a bérelt lakások állapotának nyomon követési költségeit stb.
A fiatalok társadalmi beillesztésének támogatása
Az utolsó tevékenység opcionális, és arra irányulhat, hogy:
- a célcsoportba tartozó gyerekek és fiatalok tájákoztatást kapjanak azokról a jogi és procedurális előírásokról, amelyek őket, mint kedvezményezetteket érintik,
- a célcsoportba tartozó gyerekeket és fiatalokat népszerűsítsék a potenciális alkalmazók körében és az üzleti szférában,
- a célcsoportba tartozó fiatalok potenciális alkalmazói tájékoztatást kapjanak azokról az adózási és egyéb kedvezményekről, amelyekre akkor jogosultak, ha a célcsoportba tartozó fiataloknak munkát adnak.
A létrehozott szolgáltatásokat a projekt futamideje alatt legalább 24 hónapig és ezt követően még legalább 6 hónapig kell biztosítani. A minimum 6 hónapos fenntartási időszak eligibilitási kérdés (tehát muszáj), de plusz 2 pontért érdemes 9 hónap fölé menni vele.
A fenti listából a 2. és 3. tevékenységek számítanak alaptevékenységnek ("activități de bază"), és ennek megfelelően ezek összköltségvetése el kell, hogy érje a projekt teljes költségvetésének legalább az 50%-át.
Milyen indikátorokat kell teljesíteni?
Output indikátorok:
EECO06: 18 év alatti gyerekek száma. Minimális értéke: 10. Ide tartoznak a gyermekvédelmi rendszerben lévő gyerekek és fiatalok, akik a 272/2004-es törvénynek megfelelően valamilyen gyermekvédelmi intézkedésben részesültek. Korukat tekintve, a projektbe lépésük pillanatában betöltötték a 16 évet, de nem idősebbek, mint 17.
EECO07: 18 és 29 év közötti fiatalok száma. Minimális értéke: 40. Ide tartoznak azok a fiatalok, akik a 272/2004-es törvénynek megfelelően valamilyen gyermekvédelmi intézkedésben részesültek és akik jelenleg is a gyermekvédelmi rendszerben vannak, vagy nem több, mint 3 éve elhagyták azt. Korukat tekintve, a projektbe lépésül pillanatában betöltötték a 18 évet, de nem idősebbek, mint 27.
EECO06.1: 18 év alatti roma gyerekek száma. Minimális értéke: az EECO06-os indikátor vállalt értékének minimum 9%-a.
EECO07.1: 18 és 29 év közötti roma fiatalok száma. Minimális értéke: az EECO07-es indikátor vállalt értékének minimum 9%-a.
6S37: a gyermekvédelmi rendszert elhagyó fiatalok száma. Minimális értéke: 50, vagyis EECO06+EECO07.
Eredményindikátor:
6S3: a projektből való kilépést követően jobb helyzetben lévő veszélyeztetett személyek száma. Minimális értéke: a 6S37-es indikátor vállalt értékének legalább 70%-a. Hogy pontosan mit is jelent a javult helyzet, azt az útmutató egy tizenkilences listában taglalja. Ide tartozik például, hogy a célcsoportból kikerült fiatalnak van egy munkahelye, az is, hogy szerzett egy képesítést ("calificare"), de az is, hogy javultak a szokásos napi tevékenységek ellátására irányuló képességei. (Bár hogy ezt az utóbbit hogyan lehet ellenőrizni és dokumentálni, arra nagyon kíváncsi lennék...)
Láttuk a kötelező értékeket, de nézzük csak, pontszámgyűjtögetés szempontjából a maximumhoz mi az irányadó! Először is ha a kötelező 50 gyerek és fiatal helyett legalább 71 kerül a célcsoportba, akkor plusz 3 pont. Aztán, ha a 18 év alatti gyerekek közül a kötelező 9% helyett több, mint 15% roma lesz, további 3 pont. Ha a 18 év fölötti fiatalok közül is többi, mint 15% roma (a 9% helyett), további 3 pont. Mivel nincs arra szabály, hogy túlteljesítés esetén a 71-ből hány fő 18 év alatti gyerek, és hány fő 18 és fölötti fiatal, itt a konkrét értékek projektenként változhatnak. Mindenesetre a 71 fős célcsoporttal a roma gyerekek és fiatalok száma maximális pontszámért legalább 11. És további 4 pontot ér, ha az eredményindikátor vállalt értéke a kötelező 70% helyett nagyobb, mint 79%. Tehát dióhéjban, plusz 13 pontért cserében: 71 gyerek és fiatal a célcsoportban, ebből legalább 11 roma, és a végén 57 fiatal, aki a projektből való kilépést követően jobb helyzetben van.
Mekkora egy projekt futamideje?
Egy projekt maximális futamideje 30 hónap.
Mik a pénzügyi feltételek?
A kiírás teljes keretösszege 58.706.353,00 euró, ebből 45.594.353,00 euró a kevésbé fejlett régióknak fenntartott összeg. Egy projekt teljes értéke (valoarea totală eligibilă) nem lehet kevesebb, mint 201.000,00 euró, és nem haladhatja meg az 1.000.000,00 eurót. Maximális projektértékkel számolva kb. 46 nyertes pályázatra futja a kevésbé fejlett régióknak szánt keretösszegből.
Kérdésed vagy véleményed van? Írd meg kommentben és válaszolok:
Illusztráció: Vivek Vijayan andri via Behance