Június 30-ig pályázhatnak a helyi önkormányzatok és a szociális szolgáltatók az új PIDS kiírásra, melynek keretében otthoni idősgondozási szolgáltatásokat támogatnak. A társadalmi konzultáció alatt felmerülő kérdések és a rájuk adott válaszok itt érhetők el.
Nézzük a részleteket!
Kik pályázhatnak?
A pályázatokat önállóan vagy partnerségben lehet benyújtani.
Főpályázóként helyi önkormányzatok pályázhatnak azokról a településekről, amelyeket a projekt érint, beleértve a keretükben működő, önálló jogi személyiséggel rendelkező szociális igazgatóságokat (DAS/SPAS) is.
Ha egy helyi önkormányzat akkreditált szociális szolgáltató, már rendelkezik vagy rendelkezni fog az otthoni idősgondozási szolgáltatások nyújtásához szükséges engedéllyel (8810-ID-I Unități de îngrijire la domiciliu), és a projekt keretében ő nyújtja majd az idősgondozási szolgáltatásokat, pályázhat önállóan is.
Nem szükséges partnerségben pályázni akkor sem, ha a főpályázó szociális szolgáltatóként olyan területi lefedettséggel bír (ld. 292/2011-es törvény 42. cikkelye), amely egyben lefedi azt a területet is, ahonnan a projekt célcsoportját fogják toborozni.
Partnerek lehetnek a területileg illetékes helyi önkormányzatok, beleértve a DAS/SPAS-t, és az akkreditált szociális szolgáltatók. A partnerség kialakításánál figyelembe kell venni, hogy a projektben részt vevő szociális szolgáltatók területi lefedettsége egyben fedje le azt a területet, ahonnan a célcsoportot toborozni fogják.
A szociális szolgáltatóknak a pályázathoz mellékelniük kell egy érvényben lévő, akkreditációról szóló tanusítványt (amit románul certificat de acreditare-nak hívunk). A projektben nyújtott otthoni idősgondozási szolgáltatás (8810-ID-I) licenszét nem szükséges a pályázattal együtt leadni, utólag is meg lehet szerezni, de mindenképp a projektben tervezett szolgáltatási időszak kezdete előtt.
A partnerséggel kapcsolatos általános szabályok tekintetében kivételes előírás, hogy ennél a kiírásnál megengedett, hogy a partner(ek) költségvetése a főpályázóénál nagyobb legyen (az alapszabály pont ennek ellenkezőjét írja elő). Ugyanígy eltérés az általános szabálytól az is, hogy ebben az esetben partnerszervezet is kiszervezhet kivitelezést vagy szakmai szolgáltatást (az alapszabály szerint ezt csak a főpályázó teheti meg).
Kik tartoznak a célcsoportba?
A célcsoportba azok a vidéki és/vagy városi veszélyeztetett idősek tartoznak, akik kiszolgáltatott helyzetben vannak és a havi jövedelmük kevesebb, mint az országos bruttó minimálbér. A célcsoportba legalább 75 személyt kell bevonni. Az értékelés során magasabb pontszámot kapnak azok a pályázatok, ahol a célcsoport lakhelye kizárólag vidéken vagy/és 20.000 főnél alacsonyabb lakosságú városon található.
Ahhoz, hogy egy időskorú személy bekerülhessen a célcsoportba, az alábbi követelményeknek kell megfelelnie:
Az idősek szükségleteit, a rászorultsági és jövedelmi helyzetüket szociális felmérés ("anchetă socială") keretében kell feltérképezni, a 17/2000. sz. törvény 4. cikkelyének megfelelően.
Milyen tevékenységekkel lehet pályázni?
A célcsoportba tartozó idős személyek a projekt keretében személyre szabott otthoni idősgondozási szolgáltatásokban részesülnek (cod 8810-ID-I Unități de îngrijire la domiciliu), a rászorultásgi fokozatuknak és a társadalmi-gazdasági helyzetüknek megfelelően. Emellet a célcsoport tagjai támogatást kapnak abban is, hogy aktív részei lehessenek a társadalomnak.
Ennek megfelelően a támogatható tevékenységek listája így néz ki:
Az időseket célzó szociális szolgáltatások létrehozása és/vagy fejlesztése (releváns tevékenység)
Az első tevékenység nem kötelező, és azokat a szervezeteket érinti, amelyek a projekt keretében, akár főpályázóként, akár partnerként - szociális szolgáltatást nyújtanak. Ez valójában egy előkészítő tevékenység, melynek során létre lehet hozni az otthoni idősgondozó szolgáltatást, vagy a már meglévőt lehet fejleszteni. A tevékenység keretében be lehet szerezni a szolgáltatás nyújtásához szükséges eszközöket, pl. felszereléseket, bútorzatot, eszközöket, fogyóanyagokat, ugyanakkor támogatható a szociális szolgáltatások működtetésében (?) részt vevő humán erőforrás költsége.
A veszélyeztetett időseket célzó szociális szolgáltatások nyújtása (releváns és kötelező tevékenység)
A második tevékenység a projekt lényege, itt történik az otthoni idősgondozási szolgáltatások nyújtása, a 292/2011-es kerettörvénynek és a 29/2019-es miniszteri rendeletnek megfelelően. Ezek szerint otthoni idősgondozás címszó alatt az alábbi szolgáltatások nyújthatók:
a) Alaptevékenységek: mosdatás, fürdetés, öltöztetés, vetkőztetés, étkeztetés, hidratálás, helyváltoztatás, mozgás a lakáson belül, kommunikáció stb.
b) Mindennapi életvitelt segítő tevékenységek: ételkészítés, bevásárlás, háztartási munkák, mosás, mozgás segítése a lakáson kívül, kíséret biztosítása, számlák kifizetése, adminisztratív ügyek intézése, társaság és szocializáció.
c) Kiegészítő tevékenységek: egészségügyi szakápolás, kisebb javítási munkálatok, egészségi állapot helyreállítása/javítása, munkaterápia, pszichoterápia, pszichopedagógia, szociális és jogi tanácsadás, informálás.
Az otthoni idősgondozási szolgáltatás engedélyköteles, a projekt keretében csak olyan szolgáltatások költsége támogatható, amelyek engedélyezés alatt állnak ("în curs de licențiere"), előzetes engedéllyel rendelkeznek ("licențiate provizoriu") vagy megkapták a végleges engedélyt ("licențiate definitiv").
A tevékenység keretében táv-asszisztenciát és nyomon követést biztosító szolgáltatások is létrehozhatók, illetve fejleszthetők (pl. karkötők, pánikgomb, call-center, applikációk használata).
Az elszigetelődés és a társadalmi kirekesztés megelőzésére a tevékenység olyan intézkedéseket is tartalmazhat, amelyek elősegítik a célcsoportba tartozó idősek közötti kommunikációt, illetve a köztük és a gondozóik, családtagjaik közötti kommunikációt, új társas kapcsolatok kialakítását, új elfoglaltságok találását stb.
A célcsoportba tartozó idősek a tevékenység keretében tanácsadási és kiegészítő szolgáltatásban is részesülhetnek, illetve a lakáskörülményeiket javító apróbb beavatkozások is támogathatók - utóbbiak esetében kötelezően be kell tartani az akadálymentességi előírásokat.
A létrehozott vagy fejlesztett szolgáltatásokat a projekt megvalósítása során 36 hónapig kell működtetni, amit a projektzárást követően, a fenntartási időszakban, még további minimum 6 hónap követ. A célcsoport minden egyes tagjának a projekt keretében legalább 12 hónapig kell szociális szolgáltatást nyújtani.
A idősek aktív társadalmi részvételét elősegítő, az elszigetelődés és az intézményesítés megelőzését célzó szolgáltatások megerősítése (releváns és kötelező tevékenység)
A harmadik tevékenység szintén kötelező, és az kell legyen a célja, hogy támogassa a projekt által érintett idősek aktív társadalmi részvételét, segítsen nekik bevonódni a közösségi tevékenységekbe, továbbirányítsa őket más, közösségi szintű szociális, egészségügyi, kulturális-szabadidős szolgáltatások felé, azért, hogy végső soron segítsen nekik elkerülni az elszigetelődést.
A tevékenység során tájékoztatni kell a célcsoport tagjait a közösség szintjén elérhető kiegészítő szolgáltatásokról (például különféle nappali központokról, közösségi szolgáltatásokról), és támogatni kell őket abban, hogy ezekhez hozzáférjenek, a saját igényeiknek és elvárásaiknak megfelelően.
A tevékenység részeként továbbá lehetőség van konferenciák, szemináriumok, múzeum- és galárialátogatások, egyéb kulturális események, szabadidős tevékenységek, idősklubok stb. szervezésére, vagy az ilyen jellegű eseményeken való részvétel elősegítésére.
Tekintettel azokra az idősekre, akik nem tudnak mozogni, vagy csak nehezen, ez a tevékenység teret ad a saját otthonukban szervezett eseményeknek is - ilyenek lehetnek a családi találkozók, egykori osztálytársakkal, kollégákkal való találkozások, más érdeklődő személyekkel való találkozások.
Az idősek aktív részvételét támogató szolgáltatások a projekt időtartama alatt legalább 36 hónapon át kell elérhetők legyenek, plusz a projektzárást követő fenntartási időszakban még legalább 6 hónapig. A projekt ideje alatt a célcsoport minden egyes tagjának legalább 12 hónapig kell nyújtani ezeket a szolgáltatásokat.
A második és harmadik tevékenység tehát mindenképp kötelező, és mindkettő futamideje legalább 36 hónap kell legyen. Az időbeni korlátok mellett figyelni kell a területi lefedettségre is: a pályázatból ki kell derüljön, hogy a pályázók területileg hogyan szervezik a tevékenységeket, és hogy hogyan igazodik a szociális szolgáltás területi lefedettsége a projekt által célzott területhez. Hogy ez világosabb legyen, bemásolom ide a 292/2011-es törvény 42. cikkelyének első bekezdését:
(1) Serviciile sociale înființate de furnizorii publici și privați se organizează la nivel teritorial astfel:
a) servicii sociale de interes local, adresate beneficiarilor care trăiesc și locuiesc pe raza teritorială a comunei, orașului, municipiului, respectiv a sectoarelor municipiului București;
b) servicii sociale de interes județean, adresate beneficiarilor care trăiesc și locuiesc pe raza teritorială a județului;
c) servicii sociale de interes intercomunitar, adresate beneficiarilor din mai multe unități administrativ-teritoriale.
Milyen indikátorokat kell teljesíteni?
Output indikátorok:
6S32: veszélyeztetett idősek száma. Minimális értéke: 75.
6S32.1: veszélyeztetett roma idősek száma. Minimális értéke: a 6S32 indikátor vállalt értékének 9%-a.
Eredményindikátorok:
6S16: a projektből való kilépést követően jobb helyzetben lévő idősek száma. Minimális értéke: a 6S32 indikátor vállalt értékének 80%-a.
6S16.1: a projektből való kilépést követően jobb helyzetben lévő roma idősek száma. Minimális értéke: a 6S32.1 indikátor vállalt értékének 80%-a.
De mit jelent, hogy a projektből való kilépést követően valakinek javult a helyzete?
A pályázati útmutató szerint a következők közül legalább egyet:
Ahhoz, hogy ezek a változások kimutathatók legyenek, a célcsoportba tartozó idősek helyzetét fel kell mérni a projektbe kerülésük pillanatában és a projektből való kilépéskor is.
A felmérés mindkét esetben a pályázati útmutató és a vonatkozó jogszabályok (Legea asistenţei sociale nr. 292/2011, Legea nr. 17/2000 privind asistența socială a persoanelor vârstnice, Hotărârea nr. 886/2000 pentru aprobarea Grilei naţionale de evaluare a nevoilor persoanelor vârstnice) előírásai szerint kell történjen.
Mekkora egy projekt futamideje?
Egy projekt maximális futamideje 42 hónap.
Mik a pénzügyi feltételek?
A kiírás teljes keretösszege 112.523.177,00 euró, ebből 97.770.553,00 euró a kevésbé fejlett régióknak fenntartott összeg. Egy projekt teljes elszámolható értéke nem lehet kevesebb, mint 201.000,00 euró, és nem haladhatja meg az 1.000.000,00 eurót.
Ha a maximális projektértéket vesszük alapul, a kevésbé fejlett régióknak szánt keretösszegből kb. 100 nyertes pályázat támogatható.
Mire figyelj a maximális pontszámért?
Ha meg szeretnéd szerezni a vállalásokra kapható többletpontszámokat, a következő szempontokra figyelj:
Illusztráció: Jacek Kuziemski via Behance