A képzetlen és alacsonyan képzett személyeket célzó PEO képzési kiírás munkaverzióját március 26-ig lehet véleményezni. A pályázati kiírás keretében felnőttképzési és munkaerőpiaci szolgáltatók, illetve kompetenciafelmérő központok pályázhatnak, akik kötelező előzetes igényfelmérés alapján nyújthatnak foglalkoztatási szolgáltatásokat a célcsoport tagjainak.
Nézzük, pontosan miről is van szó!
Mi a pályázati kiírás célja?
Ez a pályázati kiírás olyan projekteket támogat, amelyek a képzetlen vagy alacsonyan képzett, 18 és 64 év közötti személyeket támogatják egy alapcsomagnak nevezett szolgáltatáscsomaggal, benne igény szerint karriertanácsadási szolgáltatással, román nyelvi, matematikai vagy alapvető digitális kompetenciákat fejlesztő felkészítő programokkal, akkreditált képzésekkel és kísérő szolgáltatásokkal.
Kik pályázhatnak?
A pályázatokat önállóan vagy partnerségben lehet benyújtani.
Ennél a kiírásnál is érvényes, hogy ha nincs partner, az pontszámveszteséget jelent (mert nem lehet pontozni azt a szempontot, amelyik a partnerekre vonatkozik). Itt arra is érdemes figyelni, hogy ha partnerségben valósul meg a projekt, minden egyes partnernek részt kell vennie legalább egy releváns és kötelező (!) tevékenységben.
Ennél a kiírásnál főpályázóként az alábbi szolgáltatók pályázhatnak:
A fenti szolgáltatók partnerek is lehetnek, és pluszban még partnerként be lehet vonni iskolákat is (Instituții de învățământ preuniversitar publice sau private, acreditate, parte a rețelei școlare), de ők kizárólag a román nyelvi, matematikai és digitális kompetenciák fejlesztését célzó felkészítő programok megvalósításában vehetnek részt.
Milyen tevékenységekkel lehet pályázni?
A támogatható tevékenységek listáján hatféle tevékenységtípus van:
Előzetes igényfelmérés (kötelező tevékenység)
Az nulladik tevékenység egy kötelező, rettenetesen bonyolult előzetes igényfelmérés, amit a pályázat benyújtása előtt kell elvégezni, és amivel szerintem igencsak túllőttek a célon, főleg ahhoz képest, hogy egy projekt maximális értéke ötszázezer euró.
A felmérésnek az a célja, hogy megalapozzuk vele a célcsoportnak kínált szolgáltatásokat, és feltérképezzük a célcsoport és a munkaerőpiac igényeit, különösképpen a képzési igényeket.
Földrajzilag az igényfelmérés azt a területet kell lefedje, amelyik a projekt célterülete: ez lehet egy vagy több település, egy vagy több megye, de lehet egy vagy több régió is.
Az igényfelmérés reális képet kell adjon a célterület aktuális társadalmi-gazdasági helyzetéről, hiteles statisztikai adatokon és saját felmérésen kell alapuljon.
Tartalmilag az igényfelmérés legalább az alábbi információkat kell tartalmazza és a felhasznált adatok ellenőrizhető, nyilvános adatbázisból származó adatok kell legyenek:
- a célterületen élő képzetlen vagy alacsonyan képzett személyek becsült száma (nyilvános adatbázisból származó adatok alapján, amelyek nem régebbiek, mint a 2021. december 1-i népszámlálás adatai),
- információk arról, hogy a projekt célterületén melyek azok a gazdasági területek, ahol az alkalmazók munkaerőhiánnyal küzdenek (a felhasznált adatok nem lehetnek régebbiek, mint a 2021. december 1-i népszámlálás adatai),
- azoknak az alkalmazóknak a száma, akik olyan gazdasági területen tevékenykednek, ahol munkaerőhiány van,
- képzetlen és alacsonyan képzett személyek által betöltött és/vagy betölthető munkahelyek száma,
- információk az azonosított pozíciók betöltéséhez szükséges kompetenciákról, pozíciónként, a COR-nak megfelelően,
- az igényfelmérés során azonosított és a projekt keretében a célcsoportnak kínált képzési programok.
A 3-6. pontokban kért tartalmi elemeket külön-külön be kell mutatni minden egyes gazdasági terület esetében, amelyet a projekt érint. Tehát ha a projektben tervezett képzési és kompetencia elismerési tevékenységek több gazdasági területet érintenek, akkor ezt az elemzést minden területre el kell végezni.
Az igényfelmérés kötelezően három szakaszból áll:
- Statisztikai adatok feldolgozása (INS, ONRC, ANOFM/AJOFM/akkreditált munkaerőpiaci szolgáltatók/egyéb ellenőrizhető adatok és információk).
- Saját felmérés az alkalmazók körében interjúzással: az interjúkból ki kell derüljön, hogy milyen képzetlen és alacsonyan képzett személyek által betölthető pozíciók esetében van munkaerőhiány, COR kódonként jelölve a pozíciók számát és a betöltéshez szükséges kompetenciákat és/vagy azoknak a pozícióknak a számát, amelyeket cégen belül olyan képzetlen és alacsonyan képzett személyek töltenek be, akiknek képzésre van szükségük. A kutatásban részt vevő alkalmazók száma el kell érje az adott gazdasági területen működő alkalmazók 1%-át (az ONRC dokumentumai szerint), de semmiképp se lehet kevesebb, mint 20 alkalmazó/régió regionális projektek esetén, 10 alkalmazó/megye megyei szintű projektek esetén és 5 alkalmazó/település helyi szintű projektek esetén. A felmérésből ki kell derüljön, hogy a projektben tervezett minden egyes képzési / kompetenciafelmérő program esetében a megkérdezett alkalmazók fel tudnak mutatni legalább annyi betölthető és/vagy betöltött pozíciót, mint ahány személy részt fog venni az adott programban a projekt során. Az interjún kívül a felmérésben részt vevő alkalmazóktól egy-egy dokumentumot is kell szerezni, melyben leírják és vállalják nagyjából ugyanazt, amit az interjú során is el kell mondaniuk.
- Saját felmérés a képzetlen és alacsonyan képzett személyek körében: ennek a célja a román nyelvi, matematikai és digitális kompetenciák felmérése, a munkaerőpiaci integrációra való hajlandóság felmérése, a szükséges kiegészítő szolgáltatások felmérése, azoknak a területeknek a behatárolása, ahol a megkérdezettek tevékenykedni szeretnének, illetve a megkérdezettek korábbi szakmai tapasztalatának és a korábban megszerzett, de el nem ismert kompetenciáinak a felmérése. Persze jó kérdés, hogy minek kell az előzetes igényfelmérésben is kompetenciafelmérés, amikor a karriertanácsadás keretében amúgyis kötelező. Na, és az is megér egy misét, hogy ez előzetes igényfelmérésben hogyan lehet mérni a román nyelvi, matematikai és digitális kompetenciákat.
Nyertes pályázat esetén az előzetes igényfelmérés költségei elszámolhatók, 30.000 euró + ÁFA mértékéig, amennyiben a szolgáltatás jogszerűen lett beszerezve.
Karriertanácsadás (releváns és kötelező tevékenység)
A karriertanácsadási tevékenység kötelező és releváns tevékenység, és a 277/2002-es kormányrendelet szerint kell megvalósítani.
A tevékenység egyik kötelező komponense a meglévő és a hiányzó kompetenciák felmérése. Erre a felmérésre alapozva kell meghatározni a célcsoport minden egyes tagjának
a személyre szabott támogatási tervet.
A főpályázó úgy is dönthet, hogy kiszervezi ezt a szolgáltatást egy akkreditált szolgáltatónak, de ha ő maga is akkreditált karriertanácsadási szolgáltató, csak részben szervezheti ki ezt a tevékenységet.
Korábban szerzett kompetenciák felmérése és elismerése (releváns tevékenység)
Ezt a tevékenységet csakis akkreditált kompetenciafelmérő központ végezheti. Ez lehet a főályázó, egy partner vagy akár egy külső szolgáltató, amennyiben a főpályázó a kiszervezés mellett dönt.
Ez a tevékenység a célcsoport azon tagjainak szól, akik korábban, informális és nonformális környezetben megszereztek bizonyos kompetenciákat, amelyek az igényfelmérésben azonosított képesítések egyikéhez köthetők.
Román nyelvi, matematikai és IT kompetenciák fejlesztése (releváns tevékenység)
Ha a pályázó az igényfelmérés során olyan képzetlen személyeket (”persoane care nu au absolvit niciun ciclu de educație școlară”) is azonosított, akik nem rendelkeznek román nyelvi, matematikai vagy alapvető digitális kompetenciákkal, és ezek a személyek bekerülnek a célcsoportba, nekik a fenti kompetenciákat fejlesztő felkészítőket lehet szervezni.
Mindegyik felkészítő program esetében a pályázathoz csatolni kell egy megvalósítási módszertant, amelyik kitér legalább a következő részletekre: az előzetes kompetenciafelmérés módja, a program megvalósításának módja, a program óraszáma, a felkészítő program során megszerzett kompetenciák felmérése és elismerése.
Ez a tevékenység nem kötelező, de plusz pontszámot ér (nem is keveset, konkrétan maximum ötöt), úgyhogy végülis vehetjük úgy, hogy kötelező.
Képzési programok (releváns és kötelező tevékenység)
A képzési tevékenység keretében a 129/2000-es rendelet szerinti akkreditált képzési programkat kell megvalósítani (cursuri de inițiere / perfecționare / specializare / calificare – nivel 1 si 2).
A pályázatban meg kell indokolni minden egyes tervezett képzési program szükségességét, az igényfelmérés eredményeivel összefüggésben. Minden egyes képzési program esetében meg kell adni a résztvevők pontos számát is.
A digitális képzésben részt vevők száma nem haladhatja meg a célcsoport teljes létszámának 50%-át. A digitális kompetenciafejlesztő programok csakis alapszintűek lehetnek ("Programe de formare a competențelor digitale de bază").
A főpályázó a képzési tevékenységek esetében is dönthet úgy, hogy kiszervezi ezt a szolgáltatást egy akkreditált szolgáltatónak, de ha ő maga is akkreditált felnőttképzési szolgáltató, csak részben szervezheti ki ezt a tevékenységet.
A képzési tevékenység kötelező a célcsoport minden egyes tagja számára, leszámítva azokat a személyeket, akik részt vesznek az előzetesen megszerzett kompetenciák felmérését és elismerését célzó tevékenységben.
Kapcsolódó/kísérő szolgáltatások (támogató tevékenység)
Ennek a tevékenységnek a keretében a célcsoport tagjai igény szerint különféle személyre szabott kísérő szolgáltatásokban is részesülhetnek. Ilyenek például a képzésen való részvételt támogató kiegészítő szolgáltatások (bölcsőde, afterschool, fogyatékossággal élő személyek ellátása) a képzésen való részvétel idejére, vagy a képzési támogatás 5 lej/óra mértékéig.
A karriertanácsadási tevékenység (A1), az előzetesen megszerzett kompetenciákat felmérő és elismerő tevékenység (A2) és az akkreditált képzési tevékenység (A4) alaptevékenységnek számítanak. Ez azt jelenti, hogy ennek a három tevékenységnek az összköltségvetése legalább 50%-a kell legyen a projekt teljes költségvetésének.
Milyen indikátorokat kell teljesíteni?
Ennél a kiírásnál mindössze 2 indikátor van és még érthető is, hogy mire vonatkoznak:
EECO01: összes résztvevő száma. Minimális értéke: 200. Az EECO01 indikátorhoz azok a személyek tartoznak, akik a projekt keretében részt vesznek legalább a kötelező tevékenységekben, vagyis az EECO01 indikátor értéke egyenlő a célcsoporttal.
5SR01: a képzést igazolvánnyal záró résztvevők / jó gyakorlat cserében/képzésben részt vevők száma. Minimális értéke: az EECO01 vállalt értékének 60%-a, azaz 200 személy esetén legalább 120 személy. Ennél az indikátornál teljesített értékként a célcsoportnak azok a tagjai számítanak, akik oklevelet szereztek az akkreditált képzés elvégzését és/vagy az előzetes kompetenciák elismerését követően.
Az 5SR01-es indikátor pontos értelmezése érdekében nézzük az útmutató meghatározását románul is:
În cazul acestui indicator vor fi avute în vedere certificatele obținute ca urmare a unui proces de evaluare indiferent dacă sunt certificate de absolvire/calificare cu recunoaștere națională (în conformitate cu O.G. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare) sau certificate ca urmare a parcurgerii unui proces de evaluare și certificare a competențelor (ORDIN nr. 4.543 din 23 august 2004).
Mekkora egy projekt futamideje?
Egy projekt futamideje maximum 36 hónap lehet.
Itt azért érdemes végiggondolni, hogy megéri-e kitölteni mind a 3 évet úgy, hogy maximum 500.000 euróból lehet gazdálkodni és vannak kötelező tevékenységek és kötelező költségek is. Ahogy én számolom, szegényes körülményekre fogja futni ebből a keretből, elég, ha csak ha arra gondolok, hogy már egyetlen partnerrel is 4 kötelező menedzsment pozíció van (a projektmenedzser, a partner koordinátora és a 1-1 pénzügyi felelős, ugye), akiket havi rendszerességgel kell fizetni, még ha rosszul is - már csak ez mennyi pénzt felemészt és menedzsmenten kívül még nem is csináltunk semmit. 🙂
Kik tartoznak a célcsoportba?
A célcsoportba olyan 18 és 64 év közötti személyek tartoznak, akik képzetlenek vagy alacsonyan képzettek.
A célcsoport minimális létszáma 200, vagyis célcsoport = az EECO01 indikátor értéke.
A célcsoport minden egyes tagjának részesülnie kell legalább az alábbi szolgáltatásokban:
Mik a pénzügyi feltételek?
A kiírás teljes keretösszege 111.838.235 euró.
Ebből 100.588.235 euró a kevésbé fejlett régióknak van fenntartva, a maradék 4.500.000 euró Bukarest-Ilfov régióé.
Ha abból indulunk ki, hogy egy projekt minimális értéke 201.000 euró, míg a maximális értéke 500.000 euró lehet, a kevésbé fejlett régióknak fenntartott keretösszegből több mint 200 nyertes pályázat támogatható. A kérdés már csak az, hogy ötszázezer euróból mire futja, amikor a maximális pontért a célcsoport több, mint 300 fős kell legyen, kötelező mindenkinek minimum a karriertanácsadás és a képzés, de valójában az alapkompetenciákat érintő fejlesztő program is "kötelező", mert arra is plusz pontszám jár. Ja, és hol vannak még a kötelező menedzsment pozíciók bérei, hol van az indirekt költség... És persze ne feledjük a 30.000 euró + ÁFA értékű összeget, ami az igényfelmérésre elszámolható, mert ilyen bonyolult igényfelmérést ugyan ki csinála meg ingyen.
Mire figyelj a maximális pontszámért?
A tartalmi értékelés szempontjai között van pár vállalással és pályázói alkalmassággal kapcsolatos pont, amire érdemes figyelni, ha maximális pontszámot szeretnél.
Vegyük szerre:
Kérdésed vagy véleményed van? Írd meg kommentben:
Illusztráció: Maja Vesevinolic via Behance