PEO: Integrált munkaerőpiaci szolgáltatások hátrányos helyzetűeknek

A hátrányos helyzetű személyeket célzó PEO munkaerőpiaci kiírás mun kaverzióját március 27-ig lehet véleményezni. A pályázati kiírás keretében felnőttképzési és munkaerőpiaci szolgáltatók, illetve kompetenciafelmérő központok pályázhatnak, akik kötelező előzetes igényfelmérés alapján nyújtanak munkaerőpiaci és képzési szolgáltatásokat a célcsoport tagjainak.

Nézzük a részleteket!

Mi a pályázati kiírás célja?

Erre a kiírásra olyan projektekkel lehet pályázni, amelyek legalább 300 hátrányos helyzetű személyt támogatnak személyre szabottan, karriertanácsadással, képzéssel, korábban szerzett kompetenciák felmérésével és elismerésével, illetve munkaközvetítéssel. A projekt célcsoportjának legalább 60%-a munkanélküli kell legyen, legalább 9%-a roma, és legalább 1%-a fogyatékossággal élő. A projektben részt vevőknek legalább 20%-a állást kell találjon. 

Kik pályázhatnak?

A pályázatokat önállóan vagy partnerségben lehet benyújtani.

Ennél a kiírásnál is érvényes, hogy ha nincs partner, az pontszámveszteséget jelent (mert nem lehet pontozni azt a szempontot, amelyik a partnerekre vonatkozik). Itt arra is érdemes figyelni, hogy ha partnerségben valósul meg a projekt, minden egyes partnernek részt kell vennie legalább egy releváns és kötelező tevékenységben.

Ennél a kiírásnál főpályázóként vagy partnerként az alábbi szolgáltatók pályázhatnak:

  • akkreditált felnőttképzési szolgáltatók (Furnizori de FPC autorizați, publici și privați, autorizați, conform legii),
  • akkreditált munkaerőpiaci szolgáltatók (Furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocupării forței de muncă, acreditați conform legii),
  • kompetenciafelmérő központok (Centre de evaluare și certificare a competenţelor profesionale obţinute pe alte căi decât cele formale, autorizate, conform legii).

Milyen tevékenységekkel lehet pályázni?

A támogatható tevékenységek listáján ötféle tevékenységtípus van:

0

Előzetes igényfelmérés (kötelező tevékenység)

A nulladik tevékenység egy kötelező előzetes igényfelmérés, amit a pályázat benyújtása előtt kell elvégezni és a főpályázó felelősségi körébe tartozik.


A felmérésnek az a célja, hogy megalapozzuk vele a célcsoportnak kínált szolgáltatásokat, és feltérképezzük a célcsoport képzési szükségleteit a munkaerőpiaci igényekkel összefüggésben.


Földrajzilag az igényfelmérés (kizárólag!) azt a területet kell lefedje, amelyik a projekt célterülete: ez lehet egy vagy több település, lehet egy vagy több megye, de lehet egy vagy több régió is.


Az igényfelmérés reális képet kell adjon a célterület aktuális társadalmi-gazdasági helyzetéről, hiteles statisztikai adatokon és saját felmérésen kell alapuljon.


A célcsoport összetételétől függően az igényfelmérésnek legalább az alábbi információkat kell tartalmaznia:


  1. a projekt által érintett területen élő személyek becsült száma kategóriánként (nyilvános adatbázisból származó adatok alapján, amelyek nem lehetnek régebbiek, mint a 2021. december 1-i népszámlálás adatai),
  2. információk arról, hogy a projekt által érintett területen melyek azok a gazdasági területek, ahol az alkalmazók munkaerőhiánnyal küzdenek (a felhasznált adatok nem lehetnek régebbiek, mint a 2021. december 1-i népszámlálás adatai),
  3. azoknak az alkalmazóknak a száma, akik olyan gazdasági területen tevékenykednek, ahol munkaerőhiány van,
  4. a munkaerőigény kielégítéséhez szükséges munkahelyek száma,
  5. információk az azonosított pozíciók betöltéséhez szükséges kompetenciákról, pozíciónként, a COR-nak megfelelően,
  6. az igényfelmérés során azonosított képzési programok a hiányzó kompetenciák megszerzésére.

A 3-6. pontokban kért tartalmi elemeket külön-külön be kell mutatni minden egyes gazdasági terület esetében, amelyet a projekt érint. Tehát ha a projektben tervezett képzési és kompetencia elismerési tevékenységek több gazdasági területet érintenek, akkor ezt az elemzést minden területre el kell végezni. 


Az igényfelmérés kötelezően három szakaszból áll:


  1.  Statisztikai adatok feldolgozása (INS, ONRC, ANOFM/AJOFM/akkreditált munkaerőpiaci szolgáltatók/egyéb ellenőrizhető adatok és információk).
  2. Saját felmérés a projekt által érintett gazdasági területeken működő alkalmazók körében: A felmérésből ki kell derüljön a munkaerőigény, a betöltendő pozíciók és a szükséges kompetenciák megnevezésével. A felmérésben részt vevő alkalmazók száma el kell érje az adott gazdasági területen működő alkalmazók 1%-át (az ONRC dokumentumai szerint), de semmiképp se lehet kevesebb, mint 20 alkalmazó/régió regionális és multiregionális projektek esetén, 10 alkalmazó/megye megyei szintű projektek esetén és 5 alkalmazó/település helyi szintű projektek esetén. A felmérésből ki kell derüljön, hogy a projektben tervezett minden egyes képzési/kompetenciafelmérő program esetében a megkérdezett alkalmazók fel tudnak mutatni legalább annyi betölthető és/vagy betöltött pozíciót, mint ahány személy részt fog. A felmérésben részt vevő alkalmazóktól egy-egy dokumentumot kell szerezni, melyben rögzítve vannak a fent részletezett adatok.
  3. Saját felmérés a célcsoport körében: ez a felmérés azért készül, hogy a pályázó azonosítsa a célcsoport kategóriákat, feltérképezze a munkaerőpiaci integrációra való hajlandóságukat, a szükséges kiegészítő szolgáltatásokat, hogy behatárolja azokat a területeket, ahol a megkérdezettek dolgozni szeretnének, és hogy azonosítsa a szakmai tapasztalatukat és a korábban megszerzett, de el nem ismert kompetenciáikat.

Nyertes pályázat esetén az előzetes igényfelmérés költségei elszámolhatók, 30.000 euró + ÁFA mértékéig, amennyiben a szolgáltatás jogszerűen lett beszerezve.

1

Munkaerőpiaci szolgáltatások (releváns és kötelező tevékenység)

Ebben a tevékenységben a célcsoport tagjainak karriertanácsadási / munkaközvetítési szolgáltatást kell nyújtani a 76/2002-es kormányrendeletnek megfelelően. Ha a célcsoport tagjai igénylik, vállalkozásindítási tanácsadást is lehet nekik biztosítani.


Ami a munkamegosztást illeti, ezt a tevékenységet megvalósíthatják csak a partnerség tagjai (egy vagy több is közülük), de dönthetnek úgy is, hogy a főpályázó kiszervezi, teljesen vagy csak részben, egy akkreditált szolgáltatónak. De fontos feltétel, hogy ha a főpályázó maga is akkreditált szolgáltató, a karriertanácsadási / munkaközvetítési szolgáltatásokat csak részben szervezheti ki.

2

Képzési programok szervezése (releváns és kötelező tevékenység)

A képzési tevékenység keretében a 129/2000-es rendelet szerinti akkreditált képzési programokat kell megvalósítani (cursuri de inițiere / perfecționare / specializare / calificare).


A pályázatban meg kell indokolni minden egyes tervezett képzési program szükségességét, az igényfelmérés eredményeivel összefüggésben. Minden képzési program esetében meg kell adni a résztvevők pontos számát is.


A főpályázó a képzési tevékenységek esetében is dönthet úgy, hogy kiszervezi ezt a szolgáltatást egy akkreditált szolgáltatónak, de ha ő maga is akkreditált felnőttképzési szolgáltató, csak részben szervezheti ki.


Ha a projektmegvalósítás során változnak a munakerőpiaci igények, a pályázó megteheti, hogy menet közben módosít az eredeti képzési kínálatán, az új helyzetnek megfelelően. De egy ilyen módosítási igényt kizárólag olyan komplexitású igényfelmérés alapján kérhet, mint amilyen a nulladik tevékenységben is készül a pályázatba bekerülő eredeti képzési kínálat indoklására. Azzal sem árt tisztában lenni, hogy a projektmenvalósítás alatt készülő igényfelmérés költségei nem lesznek elszámolhatók.

3

Korábban szerzett kompetenciák felmérése és elismerése (releváns tevékenység)

Ezt a tevékenységet csakis akkreditált kompetenciafelmérő központ végezheti. Ez lehet a főpályázó, egy partner vagy akár egy külső szolgáltató, amennyiben a főpályázó a kiszervezés mellett dönt.


Ez a tevékenység a célcsoport azon tagjainak szól, akik korábban, informális és nonformális környezetben megszereztek bizonyos kompetenciákat, amelyek az igényfelmérésben azonosított képesítések egyikéhez köthetők.

4

Kapcsolódó/kísérő szolgáltatások (támogató tevékenység)

Ennek a tevékenységnek a keretében a célcsoport tagjai igény szerint különféle személyre szabott kísérő szolgáltatásokban is részesülhetnek. Ilyenek például a képzésen való részvételt támogató kiegészítő szolgáltatások (bölcsőde, afterschool, fogyatékossággal élő személyek ellátása) a képzésen való részvétel idejére, vagy a képzési támogatás 5 lej/óra mértékéig.

A munkaerőpiaci szolgáltatásokkal kapcsolatos tevékenység (A1), a képzési tevékenység (A3) és az előzetesen megszerzett kompetenciákat felmérő és elismerő tevékenység (A3) alaptevékenységnek számítanak. Ez azt jelenti, hogy ennek a három tevékenységnek az összköltségvetése legalább 50%-a kell legyen a projekt teljes költségvetésének.

Milyen indikátorokat kell teljesíteni?

Ennél a kiírásnál 8 indikátor van és kötelező az összes:

EECO01: összes résztvevő száma. Minimális értéke: 300. Az EECO01 indikátorhoz azok a személyek tartoznak, akik a projekt keretében munkaerőpiaci szolgáltatásokat kapnak ÉS vagy képzésben részesülnek, vagy a korábban megszerzett kompetenciáik elismerését célzó szolgáltatásban.

EECO01.01: összes roma résztvevő száma. Minimális értéke: az EECO01-es indikátor 9%-a.

EECO02: munkanélküliek, beleértve a tartós munkanélkülieket is. Minimális értéke: az EECO01-es indikátor 60%-a.

EECO12: fogyatékossággal élő résztvevők. Minimális értéke: az EECO01-es indikátor 1%-a.

EECR03: képesítést szerzett résztvevők száma a részvételt követően. Minimális értéke: az EECO01-es indikátor 70%-a.

EECR03.01: képesítést szerzett roma résztvevők száma a részvételt követően. Minimális értéke: az EECO01.01-es indikátor 60%-a.

EECR04: munkahelyet szerzett résztvevők száma a részvételt követően, beleértve azokat is, akik önálló tevékenységet folytatnak. Minimális értéke: az EECO01.01-es indikátor 20%-a. Azok a személyek, akik mint alkalmazottak kerültek be a projektbe, akkor számítanak bele ennek az indikátornak az értékébe, ha a projektnek köszönhetően munkahelyet váltanak, de fontos, hogy ez az új munkahely az elvégzett képzés területéhez köthető legyen.

EECR04.01: munkahelyet szerzett roma résztvevők száma a részvételt követően. Minimális értéke: az EECO01.01-es indikátor 20%-a.

Az EECR03-as indikátor pontos értelmezése érdekében nézzük az útmutató meghatározását románul is:

În cazul acestui indicator vor fi avute în vedere certificatele de absolvire/calificare obținute ca urmare a unui proces de evaluare, în conformitate cu O.G. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare sau certificate de calificare ca urmare a parcurgerii unui proces de evaluare și certificare a competențelor (ORDIN nr. 4.543 din 23 august 2004).

Mekkora egy projekt futamideje?

Egy projekt futamideje maximum 36 hónap lehet. 

Kik tartoznak a célcsoportba?

A célcsoport tagjai különféle hátrányos helyzetű csoportokba tartozó személyek lehetnek, azaz:

  • inaktív személyek,
  • 30-35 év közötti fiatalok,
  • munkanélküliek, tartós munkanélküliek, alacsony kompetenciaszinttel rendelkező munkanélküliek,
  • fogyatékossággal élők,
  • marginalizált közösségekben élők,
  • vidéken élő személyek, akik nem dolgoznak / megélhetési mezőgazdaságban dolgoznak,
  • 55 év fölötti személyek,
  • kisebbségekhez tartozó személyek,
  • börtönből szabadult személyek,
  • menekültek és nemzetközi védettséget élvező személyek.

A 4-10-es kategóriába tartozó személyek csak akkor kerülhetnek be a célcsoportba, ha munkanélkülinek számítanak - tehát nem dolgoznak, munkaképesek, hajlandók munkába állni és munkát keresnek -, VAGY ha alkalmazottak és szeretnék aktualizálni a kompetenciáikat.

A célcsoport minimális létszáma 300, vagyis célcsoport = az EECO01 indikátor értéke.

A pályázati útmutató a célcsoport szerkezetére vonatkozóan az alábbi minimális arányokat írja elő (egy személyt több kategóriába is be lehet sorolni!):

  • a célcsoportnak legalább 10%-a roma kell legyen,
  • a célcsoportnak legalább 60%-a munkanélküli kell legyen,
  • a célcsoportnak legalább 1%-a fogyatékosssággal élő kell legyen.

Ahhoz, hogy egy személy bekerülhessen a célcsoportba, meg kell felelnie az alábbi követelményeknek (az összesnek): 

  • a projekt által érintett régióban / régiók valamelyikében kell legyen a lakhelye (teljesen mindegy, hogy városon vagy vidéken),
  • legalább 18 éves kell legyen,
  • nem lehet idősebb, mint 65 éves,
  • a fent felsorolt célcsoport kategóriák valamelyikébe kell tartozzon.

Végre egy útmutató, ahova leírták világosan, hogy a célcsoport számszerűsítésénél nem elvárás, hogy minden kategóriához megadjuk a konkrét létszámot! Persze, ettől függetlenül az igényfelmérésben pontosítani kell, hogy a projekt melyik kategóriákat érinti, és ezeknek a kategóriáknak fel kell mérni a közös igényeiket is, de a speciális (csak az adott kategóriára vonatkozó) igényeiket is. A célcsoporttal kapcsolatban még az is fontos részlet, hogy minden egyes személy integrált és személyre szabott szolgáltatásban kell részesüljön. Vagyis kötelezően kapnia kell munkaerőpiaci szolgáltatásokat (informare și consiliere profesională, mediere pe piața muncii), PLUSZ vagy akkreditált képzési szolgáltatást, vagy pedig a korábban megszerzett kompetenciák elismerését biztosító szolgáltatást (Evaluarea și certificarea competențelor profesionale obținute pe alte căi decât cele formale).

Mik a pénzügyi feltételek?

A kiírás teljes keretösszege 53.661.765,00 euró. 

Ebből 43.411.765,00 a kevésbé fejlett régióknak van fenntartva, a maradék 10.250.000,00 euró Bukarest-Ilfov régióé. 

Ha abból indulunk ki, hogy egy projekt minimális értéke 201.000 euró, míg a maximális értéke 1.000.000 euró lehet, a kevésbé fejlett régióknak fenntartott keretösszegből minimum 43 nyertes pályázat támogatható. 

Mire figyelj a maximális pontszámért?

A tartalmi értékelés szempontjai között van pár vállalással és pályázói alkalmassággal kapcsolatos pont, amire érdemes figyelni, ha maximális pontszámot szeretnél.

Vegyük szerre:

  • ha a pályázó csatolta az igényfelmérést (Analiza de nevoi) - nem mintha a pályázat eljutna a pontozási szakaszba enélkül, mert amúgy kötelező! - 1 pont
  • ha a célcsoport több mint 70%-a munkanélküli - 4 pont
  • ha a projekt esélyegyenlőségi intézkedéseket tartalmaz (egalitate de șanse și tratament egal între femei și bărbați și nediscriminare cu accent pe accesibilitatea persoanelor cu dizabilități) - 2 pont
  • ha a projekt fenntartható fejlesztési és DNSH intézkedéseket tartalmaz - 2 pont
  • ha a projekt olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a zöld kompetenciákat és munkahelyeket és a zöld gazdaságot („Contribuția la competențele verzi și la economia verde“), valamint a diszkrimináció tilalmát („Nediscriminarea”) érintő másodlagos témák gyakorlatba ültetéséhez - 2 pont
  • ha a pályázó csatolta a célcsoport azonosítására és toborzására vonatkozó módszertant (Metodologia de identificare și recrutare a grupului țintă) - 1 pont
  • ha a pályázó csatolta a projekt monitorizálására vonatkozó módszertant (Metodologia de monitorizare a proiectului) - 1 pont
  • ha a célcsoport több mint 80%-a képesítést szerez a projekt során - 3 pont
  • ha a célcsoport több mint 30%-a állást talál - 4 pont
  • ha a pályázó a költségvetés mellé csatolt piacelemzést is (Analiza de piață pentru bunurile/serviciile/ lucrările achiziționate din bugetul eligibil al proiectului) - 1 pont 
  • ha a projektmenedzser és a partner(ek) koordinátora(i) a projekt területe és komplexitása szempontjából releváns tapasztalattal rendelkeznek - 1 pont 
  • ha a főpályázónak legalább 12 hónap (dokumentált!) tapasztalata van legalább egy olyan kötelező/releváns tevékenység terén, amelyet a projektben végezni fog - 1 pont
  • ha mindegyik partnernek legalább 6 hónap (dokumentált!) tapasztalata van legalább egy olyan releváns tevékenység terén, amelyet a projektben végezni fog  - 1 pont
  • ha a főpályázó és a partnerek igazolni tudják, hogy azok közül a releváns tevékenységek közül, amelyekben részt vesznek, legalább egyhez kötődő területen valósítottak már meg olyan projekteket, melyeknek a vállalt indikátorait több mint 90%-ban sikerült teljesíteni - 3 pont

Kérdésed vagy véleményed van? Írd meg kommentben: