Mire ezt a bejegyzést elolvasod, garantáltan lesz legalább három ötleted arra, hogy a szakiskola, amit vezetsz, vagy ahol dolgozol, mire tudna pályázni a 2021-2027-es ciklusban.
Ez a bejegyzés egy cikksorozat része, amelyben közelebbről megnézzük, hogy pontosan milyen témákat támogat az Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Program, vagyis PEO. A sorozat előző részeit ide kattintva olvashatod el. Ezúttal arról lesz szó, hogy milyen támogatásokra számíthatunk a szakoktatás fejlesztése terén.
Az elmúlt években a szakiskolák pályázati élete többnyire az Erasmus+ és a ROSE körül mozgott, kimondottan szakiskoláknak szóló POCU pályázati kiírás nem akadt túl sűrűn.
De ez szerencsére változni fog az új pályázati ciklusban, mert a PEO-ban külön prioritás támogatja a szakoktatás fejlesztését, két specifikus célhoz kötődően is.
Az első ilyen cél a oktatás rendszerszintű fejlesztésére irányul, a második az oktatáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítására.
I. A SZAKOKTATÁSI RENDSZER JAVÍTÁSA:
A szakképzést érintő közpolitikák optimizálása
A szakoktatás rendszerszintű fejlesztése kapcsán az első támogatható intézkedéscsomag egy, a szakoktatási közpolitikákra irányuló monitoring és értékelési mechanizmus fejlesztését célozza. Ezen belül a következő tevékenységeket fogják támogatni:
a mechanizmus működtetésében részt vevő helyi, megyei és regionális szereplők (szakiskolák, cégek, regionális és helyi partnerségek, tanfelügyelőségek) képzése
a szakoktatásra vonatkozó regionális, megyei és helyi szintű stratégiai tervezési dokumentumok (ITP-PRAI, ITP-PLAI, PAS) aktualizálása
a gazdasági szereplők körében végzett elemzés az egyes képesítések, kompetenciák iránti igény felmérésére
az adatgyűjtési és adatelemzési módszertan optimizálása és alkalmazása
platform fejlesztése a szakmai gyakorlaton részt vevő diákok és a gazdasági szereplők közötti szerződések számára
A munkahelyi tanulás minőségének biztosítása
A szakoktatás rendszerszintű fejlesztéséhez kötődő második támogatható intézkedés egy olyan mechanizmus létrehozása, amelyik a munkahelyi tanulás minőségét és a tanulási eredmények elismerését biztosítja. Ezen belül a következő tevékenységeket fogják támogatni:
a mechanizmus alkalmazását szabályozó módszertan és a kapcsolódó standardok kidolgozása
a duális oktatás gyakorlati részében részt vevő gazdasági szereplők akkreditálási módszertanának kidolgozása
a munkahelyi tanulás minőségbiztosításában és a tanulási eredmények elismerésében részt vevő szereplők (tutorok, gyakorlatvezető tanárok, kompetenciaértékelők, tanfelügyelők stb.) képzése
a szakoktatásban megszerezhető szakképesítések tanúsítási mechanizmusának javítása
a munkahelyi tanulás minőségét nyomon követő monitoring látogatások a gyakorlati oktatásban részt vevő gazgasági szereplőknél
A tanítási-tanulási-értékelési folyamatok javítása
A szakoktatáson belüli tanátási-tanulási-értékelési folyamatok fejlesztése kapcsán az alábbi intézkedéseket fogják támogatni:
a szakoktatásban dolgozó pedagógusok képzése a gazdasági szereplőknél a tantárgyak/modulok gyakorlati jellegének fejlesztése érdekében,
a szakiskolák és a gazdasági szereplők közötti partneri hálózat fenntartása (tanulmányi látogatások, tapasztalatcserék, egymástól való tanulás stb).
a szakoktatásban részt vevő vállalkozókat, menedzsereket és szakembereket célzó, pszicho-pedagógia kompetenciákat fejlesztő rövid programok
A szakoktatási kiválóság támogatása és elismerése
A PEO a szakiskolákat az oktatási kiválóság elismerésében is fogja támogatni, különösen a digitalizáció és fenntartható fejlődés terén. Ezen belül az alábbi tevékenységek lesznek támogathatók:
a szakoktatási kiválóság felismerését/elismerését támogató módszertan alkalmazásához szükséges adatgyűjtés, Kiválósági Oklevél/Tanúsítvány odaítélése a jól teljesítő szakiskoláknak,
pénzügyi támogatás a kiválóság támogatása céljából azonosított iskolák fejlesztésére,
szakképzési kiválósági központok létrehozása állami és magán kulturális szervezetek bevonásával, ritka és régi mesterségek tanítására, illetve olyan innovatív foglalkozásokhoz kötődően, amelyek esetében a kulturális és kreatív kompetenciák kulcsszerepet töltenek be.
Az szakoktatás adaptálása a munkaerőpiac dinamikájához
A PEO egy sor olyan intézkedést is támogat, ami segít hozzáigazítani a szakoktatást a munkaerőpiachoz. Ebben a témakörben az alábbi intézkedések lesznek támogathatók:
szakképzési strandardok és tanterv kidolgozása az új szakképesítésekre, illetve a régiek aktualizálása, a fenntartható fejlődést és a zöld gazdaságot támogató techológiai fejlődéseknek megfelelően (IT&C, mesterséges intelligencia, robotika, 3D nyomtatás stb.),
együttműködés a szakoktatásnak megfelelő szolgáltatásokat nyújtó felsőoktatási intézményekkel,
a szakoktatásban dolgozó didaktikai személyzet képzése szakmai kompetenciáik frissítése érdekében, a gazdasági szereplők technológiai fejlettségének megfelelően (pl. transzverzális, vállalkozói, digitális stb. kompetenciák),
a társult tanárok képzése, a szakoktatás vonzerejét növelő ösztönzők biztosítása a gazdasági szereplők szakemberei számára,
a tanulók vállalkozói kompetenciáinak fejlesztése (gyakorlati vállalkozások, vásárok, versenyek, gyakorlati vállalkozások tanúsítása stb), tanulmányi látogatások gazdasági szereplőknél,
a tanulók szakmai gyakorlatainak támogatása,
a szakmai képesítések tanúsítására irányuló vizsgák szervezési költségeinek támogatása.
A karriertanácsadási szolgáltatások fejlesztése
A szakoktatásban is fontos szerepet kap a pályaorientáció és a karriertanácsadás. Ennek fényében a PEO támogatja a karriertanácsadásban részt vevő személyzet képzését, azokat az országos tájékoztatási és tudatosító kampányokat, amelyek az oktatás fontosságára, a szakoktatási kínálatra, és az oktatásnak a személyes és szakmai fejlődésben betöltött szerepére hívják fel a figyelmet.
Szintén az itt támogatható intézkedések közé tartozik a karrierutak kiválasztásában segítő tanácsadási szolgáltatások támogatása annak érdekében, hogy a tanulók a megfelelő információk birtokában válasszák ki a számukra vonzó, de a piaci igényeknek is megfelelő szakoktatási vagy szakképzési programot.
Nemzetközi mobilitások támogatása
A PEO a szakiskolák esetében is ösztönzi a nemzetközi mobilitást, az Erasmus+ program keretében odaítélt összeget kiegészítő pénzügyi támogatással.
Kiknek szól?
A szakoktatási rendszer fejlesztésére irányuló projektek fő célcsoportjai:
Milyen program szintű eredményeket kell felmutatni?
A szakoktatási rendszer fejlesztésére irányuló projekteken keresztül az alábbi program szintű output indikátorokat kell teljesíteni:
alkalmazottak száma, beleértve az önálló tevékenységet végzőket is
gyermekek és fiatalok száma
támogatott tájékoztató kampányok száma
fejlesztett / jobbá tett mechanizmusok, módszerek, procedurák, eszközök, programok, standardok száma
És 2 eredményindikátor is van:
képesítést szerzett résztvevők száma a részvételt követően
képzési oklevelet szerzők / jó gyakorlat cserén / képzésen részt vevők száma
elfogadott / akkreditált / használt mechanizmusok, módszertanok, procedúrák, programok, standardok száma
Mennyi pénz van minderre?
Az nyolcadik prioritás keretében a szakokatási rendszer fejlesztésére eső ESZA+ támogatás teljes keretösszege 157.500.000 euró - ennek kb. 96%-át a kevésbé fejlett régiók kapják (vagyis az összes régió, leszámítva Bukarest-Ilfovot), a maradékot Bukarest-Ilfov (az egyetlen, amelyik Romániában fejlettebb régiónak számít).
II. EGYENLŐ HOZZÁFÉRÉS A SZAKOKTATÁSHOZ:
A szakoktatáshoz való hozzáférés elősegítése és a lemorzsolódás megelőzése
A szakoktatáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítására és a lemorzsolódás megelőzésére a PEO a következő intézkedéseket támogatja:
szállás-, étkezési és utazási költségek támogatása hátrányos helyezetű (főként roma, fogyatékossággal élő, vidéki) tanulók számára, a hátrányos helyzetű tanulók igényeinek azonosítása, tanulóközpontú oktatás biztosítása
a szakoktatásban dolgozó didaktikai személyzet képzése az egyénre szabott oktatás elősegítése, az innovatív oktatási technikák alkalmazása érdekében, a hátrányos helyzetű / fogyatékossággal élő tanulók szükségletei szerint
kiegészítő jellegű támogatási intézkedések kiterjesztése / általánossá tétele a veszélyeztetett helyzetben lévő tanulók számára
Tájékoztató és tudatosító programok
A szakoktatás népszerűsítésére a PEO kétféle intézkedést is támogat: egyrészt a nagy nyilvánosságot célzó tájékoztató és tudatosító programokat, másrészt a szülőket célzó támogató, tanácsadási és nevelési programokat, melyek a szakiskolai lemorzsolódás megelőzését és csökkentését célozzák.
Felzárkóztató programok
És végül, a PEO olyan felzárkóztató programokat is támogat, amelyenek a célcsoportját a IX. osztályos tanulók képezik. A felzárkóztatás arra fog irányulni, hogy a szakoktatási ciklus elején lévő tanulók fejlesszék az olvasáshoz, matematikához és a tudományokhoz kapcsolódó kompetenciáikat.
Ennek keretében a támogatás a felzárkóztatási programok lebonyolításához szükséges körülmények megteremtésére irányul (pl. meleg ebéd a részt vevő tanulóknak, utazási támogatás, oktatási anyagok biztosítása stb).
Kiknek szól?
A szakoktatáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítására irányuló projektek fő célcsoportjai:
Milyen program szintű eredményeket kell felmutatni?
A szakoktatáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítására irányuló projekteken keresztül az alábbi program szintű output indikátorokat kell teljesíteni:
gyermekek és fiatalok száma
támogatott szülők / törvényes képviselők / gyámok száma
És egy eredményindikátor is van:
az oktatási rendszerben maradó vagy magasabb képzettségi szintet elérő résztvevők száma
Mennyi pénz van minderre?
Az nyolcadik prioritás keretében a szakokatáshoz való egyenlő hozzáférés elősegítésére eső ESZA+ támogatás keretösszege 142.500.000 euró, amit teljes mértékben a kevésbé fejlett régiók kapnak (vagyis Bukarest-Ilfov ebből a körből kimarad).
Ez a bejegyzés az Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Programnak az Európai Bizottság által 2022. december 9-én elfogadott verziója alapján készült. A programdokumentumot a MIPE oldaláról töltheted le.
Illusztráció: Alina Romanova via Bēhance
100+ oldalnyi azonnal alkalmazható projekttervezési és pályázatírási technika, konkrét példa és jótanács
ajándék magazin