Tudsz olyan pályázatot írni, amelyikben az értékelők nem találnak majd semmilyen tervezési hibát? Olyat, amelyik annyira logikusan van felépítve, hogy nem lógnak a levegőben sem célok, sem tevékenységek, sem indikátorok? Olyat, amelyiknek van belső logikája, amelyikben minden egyes elem tökéletesen illeszkedik a többihez?
Nagy baj, ha nem tudsz, mert ezekre a szempontokra 30 pont jár a százból, és a legtöbb pontszámot azokra a részletekre kaphatod – vagy azok miatt veszítheted el – amelyek a precíz tervezést mérik.
Ezek a POCU hatásosság-kritériumok, és – a relevanciához kapcsolódó értékelési szempontok után – ebben a bejegyzésben ezekről olvashatsz.
A bejegyzés alapja a POCU 4.1-es pályázati kiírás értékelési szempontrendszere, de a legtöbb szempont a POCU bármelyik kiírására érvényesíthető.
1. Tevékenységek és output indikátorok
Az első hatásosság-kritérium azt vizsgálja, hogy az output indikátorok (indicatori de realizare) a tevékenységek közvetlen eredményei-e, a kitűzött értékek reálisak-e, helyesen vannak-e számszerűsítve és a projektcélok teljesüléséhez vezetnek-e.
Az itt kapható 6 pontból 2-2 kapható a különböző területekhez kapcsolódó indikátorokhoz:
Mindhárom esetben a két pontot tovább bontjuk 1-1 pontra. 1 pont jár akkor, ha a tevékenységek, az output indikátorok és a célcsoport összhangban vannak egymással, és még 1, ha a tevékenységeket és résztevékenységeket részletesen bemutattad, és ezek közvetlenül hozzájárulnak az output indikátorok teljesüléséhez.
Ez az a részlet a pályázatban, ami egészen biztosan maximális precizitást igényel.
Ha a tervezésben jó vagy, ha tudod, mitől lesz egy projektnek belső logikája, akkor itt nem lehet gond.
2. Célok és eredményindikátorok
Ennél a szempontnál 8 pontot kaphatsz akkor, ha a projektben vállalt eredményindikátorok (indicatori de rezultat imediat) közvetlenül hozzájárulnak a POCU 4.1 specifikus cél teljesüléséhez.
Itt nem a belső logikát, a kapcsolódásokat pontozzák, hanem egészen egyszerűen azt, hogy mekkora értékeket vállal a pályázó, hogy a projekt mennyivel visz közelebb ahhoz, amit a POCU, mint program, teljesítményként vállalt az ESZA-támogatásért cserében.
Ez az értékelési szempont a maximális vállalásról szól: itt is érdemes a lehető legmagasabb értékekkel számolni, de nyilván ne többel, mint amennyit teljesíteni tudsz.
Indulj ki abból, hogy a többi pályázó – na jó, a legtöbb – vállalni fog mindent a magas pontszámért, és ha egy mód van rá, kerüld el a biztos lepontozást, mert azoknál a szempontoknál, ahol a precizitás és kreativitás lesz a döntő, valószínűleg úgyis lepontoznak majd. 🙂
A 8 pont így oszlik meg, ha mindenhol tudod vállalni a legmagasabb értéket:
És itt akkor emlékezz csak a relevancia-kritériumokra, ahol külön pontozzák, hogy a célcsoportba hány személyt vonsz be. A minimális 400 nulla pont. A maximálisan kapható 4 pontért több mint 550 fő kell a célcsoportba.
Most nyiss egy Excel táblát és modellezd le, hogy 400, 401, 451, 501 és 551 fős célcsoporttal milyen értékek jönnek ki, ha az összes vállalásnál a maximális százalékkal számolsz. A kritikus kérdés a foglalkoztatási mutató értéke lehet, ha itt nem vállalható a legmagasabb szám (valamivel több, mint 80), akkor nézd meg, hol tudsz alacsonyabb értéket vállalni úgy, hogy közben a lehető legkevesebb pontszámot veszíted.
3. A célcsoport azonosítása és bevonása a projektbe
Ennél a szempontnál 6 pont a tét. Az a szép benne, hogy minden tevékenységtípusnál külön értékelik ezt a két részletkérdést:
Nem újdonság, hogy a célcsoportot komponensenként külön kell kezelni, már a relevancia-kritériumoknál is így pontozzák a célcsoport bemutatását és az igények felmérését, lásd 2. pont.
A célcsoport toborzásáról itt van egy bejegyzést, a korábbi útmutatók értékelési szempontrendszere alapján írtam, de a lényeg nem változott.
4. Hozzáadott érték
A hozzáadott értéket dióhéjjban úgy lehetne meghatározni, mint előnyt, hasznot, amelyben a célcsoport részesül a projektnek köszönhetően. Vagyis a kérdés, amire választ kell adnod:
Mitől lesz jobb a célcsoport tagjainak, ha részt vesznek a projektben?
Fog változni jó irányba az életük a projektnek köszönhetően?
A hat pontért tehát végig kell gondolni külön-külön, akár tevékenységtípusonként is szegmentálva, hogy mitől lesz jobb azoknak, akik:
Tevékenységtípusonkénti szegmentálás alatt azt értem, hogy például az oktatási komponensben mástól lesz jó egy gyereknek, aki részt vesz egy afterschool programban és mástól egy felnőttnek, aki a második esély program keretében befejezheti a kötelező tanulmányokat és így már beiratkozhat egy szakképzési programba és képesítést szerezhet.
Mindkét esetre külön ki kell térni.
5. A megvalósítás módszerei
Ez a szempont a korábbinál kevesebb pontszámot ér (hármat), és tartalmilag is változott. Itt arra kell figyelni, hogy:
6. Kockázatkezelés
És maradt egyetlen pont a harmincból, amit akkor kaphatsz meg, ha felmérted a projekt kockázatait és kitaláltad, hogy hogyan lehet megelőzni őket, vagy hogyan lehet kezelni, ha mégis bekövetkeznek. Arról, hogy hogyan ne rontsd el a kockázatelemzést, korábban is írtam, katt és olvasd el!
Összegzésképpen
A hatásosság-kritériumok összesen 30 pontot érnek, 21 pontot kell összegyűjtened ahhoz, hogy a pályázat támogatható legyen. Ebből 8 jár akkor, ha az eredményindikátorok értékeinél a maximumot vállalod, a többi kőkemény precizitás és csipetnyi kreativitás kérdése.
Hajrá és sok sikert! 🙂
Illusztráció: innen.
A lépésről lépésre módszer, amivel a listaelső pályázatokat írom
PROJEKTTERVEZÉSI MESTERKURZUS