A nemrégiben megjelent POCU 3.8-as pályázati kiírástervezetekkel kapcsolatban az lehet az ember első gondolata, hogy hurrá, végre egy lehetőség azoknak a vállalkozásoknak, akik hatékonyabb menedzsmentet, és főleg hatékonyabb humánerőforrás-menedzsmentet szeretnének.
Mert ugye, a Macskafogó óta tudjuk, hogy a főnök és a beosztottak közti harmónia a sikeres együttműködés biztos záloga.
A pályázati világban sem teljesen új dolog ez, volt már hasonló korábban is, a POSDRU 3.2 keretében. Akkoriban a támogatott vállalkozások klassz kis projekteket valósíthattak meg, ezek során képezhették a vezetőiket, humánerőforrás stratégiát dolgozhattak ki, ésatöbbi, csupa hasznos dolog. Ezek voltak a kedvenceim.
Összességében hasonló célt szolgálna a két tervezett POCU 3.8-as kiírás is, csak van egy bökkenő: az egyik nagyvállalkozásoknak szól, a másikra patronátusok, szakszervezetek és vállalkozói egyesületek pályázhatnak, kizárólag egymagukban, partner nélkül. Vagyis: közvetlenül KKV-k vagy kereskedelmi kamarák, vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó szervezetek és egyéb releváns szervezetek nem számítanak jogosult pályázónak, egyelőre ki vannak zárva.
A jó hír viszont az, hogy tervezetekről beszélünk, amelyek június 6-ig véleményezhetők, illetve az is jó hír, hogy a szűk pályázói kör nem csak engem zavar, hanem sok más érintettet is, így várhatóan több irányból érkezik majd javaslat a minisztériumhoz a jogosult pályázók listájának bővítésére.
De addig is nézzük, miről szól az a kiírás, amelyre a szakszervezetek, patronátusok és vállalkozói egyesületek (“asociatii de intreprinderi“) pályázhatnak:
"Versenyképes humán erőforrás"
Pontokba szedem a legfontosabb tudnivalókat:
A kiírás keretében azok a projektek kapnak támogatást, amelyek javítják a vállalkozások humánerőforrás-menedzsment eszközeit, módszereit, praktikáit, illetve javítják az alkalmazottak munkakörülményeit.
(Hogy aztán az alkalmazottak mindennek köszönhetően többet, hatékonyabban, gyorsabban, vidámabban termeljenek…)
A kiírás a versenyképes ágazatok vállalkozásait támogatja, ide tartoznak az Országos Versenyképességi Stratégia (SNC) szerint a következők:
- 1turizmus és ökoturizmus,
- 2texil- és bőripar,
- 3fa- és bútoripar,
- 4kreatív iparágak,
- 5autóipar,
- 6IKT,
- 7élelmiszer- és italgyártás,
- 8egészség- és gyógyszeripar,
- 9energia és környezetmenedzsment,
- 10biogazdaság.
Ezekről van részletes táblázat a pályázati útmutatóban, de a programdokumentumból eddig is lehetett tudni, hogy a POCU vállalkozásfejlesztés témában a versenyképes ágazatokat támogatja.
A kiírás kizárólag a kevésbé fejlett régióknak szól, vagyis Bukarest-Ilfov ebben a körben sem pályázhat. (Kell neki fejlettebb régiónak lenni…)
Támogatható tevékenységek
Ha a pályázó nem rendelkezik a tevékenységek megvalósításához szükséges tapasztalattal vagy akkreditációval, bevonhat alvállalkozókat.
A projekt maximális futamideje:
Pályázhatnak:
de csak egymagukban, nem partnerségben.
Célcsoport:
A célcsoport kötelező minimális létszáma 250 fő.
Ami vicces, hogy a kiírás szerint a projekt célcsoportjába való belépés pillanatában (tehát a megvalósítás során) a célcsoportnak azok a tagjai, akik egyéni munkaszerződéssel rendelkeznek, fel kell mutassanak egy olyan igazolást, amelyből kiderül, hogy a kedvezményezett (solicitant) egyéni munkaszerződéses alkalmazottai.
Hogy ez hogyan lesz lehetséges a jelenlegi pályázói körrel, az jó kérdés, mert itt a pályázó nem a vállalkozás, hanem egy másik szervezet, lásd fentebb.
Indikátorok
Hadd hagyjam ezt így románul, hogy a fordítással nehogy torzuljon:
Pénzügyi keretek
Rendelkezésre álló keretösszeg: 60.888.395,24 euro. Egy projekt maximális értéke: 500.000 euro. Vagyis: több mint száz pályázat támogatható. Önrész: 0%.