A POCU második oktatási pályázati kiírása az oktatásban dolgozókat támogatja képzéssel, mentorálással, coachinggal, díjakkal, támogató hálózatokkal és sok más eszközzel. A kiírás társadalmi vita alatt áll augusztus 15-ig, az előzetes ütemterv szerint szeptember 1-től lehetne pályázni, egészen október 31-ig.
Hoztam egy rövid összefoglalót a kiírás munkaverziójáról:
Mi a pályázati kiírás célja?
A pályázati kiírás lényege, hogy a hátrányos helyzetű oktatási intézményekben javítsa az oktatás minőségét az oktatók és különféle iskolai szakemberek támogatásával és motiválásával.
A kiírás a POCU specifikus céljai közül hármat érint:
Két típusú projekttel lehet pályázni:
Milyen intézmények pályázhatnak?
Javasolt minél szélesebb körű partnerséget kialakítani, és szabály, hogy a céliskolák is tagjai legyenek a partnerségnek.
Kik tartoznak a célcsoportba?
Ez a pályázati kiírás olyan oktatóknak, iskolai szakembereknek (pl. iskolapszichológusoknak, iskolai mediátoroknak, mentoroknak), iskolamenedzsereknek szól, akik hátrányos helyzetű iskolákban (az ún. “céliskolákban”) dolgoznak, és szakmailag szeretnék fejleszteni magukat.
Az útmutató szerint általánosságban véve azok az vidéki / hátrányos helyzetű iskolák és óvodák számítanak „céliskolának”, ahol képzett tanerőhiány van és magas az iskolai lemorzsolódás által veszélyeztetett gyerekek száma.
A célcsoportba tartoznak azok is, akik speciális körülmények között – például kórházban, börtönben létrehozott csoportban, osztályban vagy beteg / fogyatékkal élő gyerekek lakhelyén – oktatnak.
Így a céliskolák sorát bővítik a speciális oktatás különféle intézményei és formái is.
A célcsoport kategóriák teljes listája:
Ezek az oktatók és szakemberek olyan gyerekekkel dolgoznak, akik:
Ahhoz, hogy egy projekt támogatható legyen, a célcsoportot úgy kell kialakítani, hogy legyenek benne oktatók, iskolai szakemberek és iskolamenedzsmenttel foglalkozók is.
Kisprojektek esetén a célcsoport minimális létszáma 90 fő.
Nagy projektek esetén a célcsoport minimális létszáma 300 fő.
A “céliskolákról” lista is készül a pályázati kiírás végleges változatához, amíg ezt a listát nem látjuk, érdemben nem beszélhetünk arról, hogy ki tartozik a célcsoportba.
Milyen projekteket támogatnak?
A támogatható tevékenységek három fő kategóriába tartoznak:
1. Olyan intézkedések, amelyek megfelelően képzett, motivált, az adott iskolai oktatás minőségét növelni képes humán erőforrást vonzanak a céliskolákba, és ott is tartják őket:
2. Olyan intézkedések, amelyek segítségével létrejön egy oktatásszakértőkből álló kritikus tömeg:
3. Olyan intézkedések, amelyek az iskolák menedzsment csapatainak intézményi kapacitását fejlesztik:
Egy projektnek, ahhoz, hogy támogatható legyen, mindhárom területet le kell fednie.
Mekkora egy projekt futamideje?
Egy projekt futamideje maximum 30 hónap, amely kötelezően magában foglal legalább 2 tanévet.
Mekkora értéke lehet egy projektnek?
A projektek költségvetésének számításához egy tevékenységek szerinti standard költségeket tartalmazó melléklet is készül, ez egyelőre nem érhető el.
Mennyi pénz áll rendelkezésre?
A keretösszeg 25.000.000 euró. Ebből 21.250.000 euró a kevésbé fejlett régióké, 3.750.000 euró Bukarest-Ilfov régióé. Ez a költségvetés az előzetes számítások alapján legalább 5000 oktatásban dolgozó, illetve kb. 150 hátrányos helyzetű iskola támogatására elegendő.
Illusztráció: Multiple Owners via Behance.