Ha POCU pályázóként szeretted a vállalkozásösztönzési pályázati kiírásokat, a PEO-t egyenesen imádni fogod! A új oktatási és foglalkoztatási operatív program ugyanis kiemelten támogatja mindazt, amit vállalkozásösztönzés és vállalkozásfejlesztés témában a POCU-ban megszokhattunk. Sőt, még annál többet is!
Ez a bejegyzés egy cikksorozat része, amelyben közelebbről is megvizsgáljuk, pontosan milyen témákat támogat az Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Program - a PEO - a 2021-2027-es pályázati ciklusban. A sorozat többi részet ide kattintva nézheted meg.
Ezúttal arról lesz szó, hogy mire számíthatunk a vállalkozásösztönzés és a szociális gazdaság fejlesztése területén:
Együttműködési struktúrák kialakítása
A támogatható intézkedések között első helyen áll a különféle célokat szolgáló együttműködési struktúrák és eszközök kialakítása. Ez így első látásra ködösnek tűnhet, de ha megnézzük, milyen szerepet szánnak ezeknek az együttműködési struktúráknak és eszközöknek, letisztul a kép.
Támogatható lesz:
a szociális gazdaság és a vállalkozókészség ösztönzése: a szociális gazdaság fejlesztését segítő helyi és országos szintű közpolitikák promoválása, konferenciák, fórumok, találkozók, események szervezése a sikeres szociális gazdasági modellek elismerésére,
a romániai szociális gazdaság fejlődésének nyomon követése és értékelése: adatgyűjtés a szociális vállalkozások fejlődési potenciáljáról, gazdasági és tárdasalmi hatásáról, a szociális gazdaságot érintő elemzések, tanulmányok készítése,
a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőtlenségek elemzése, és ezen keresztül olyan intézkedések azonosítása, melyek segítségével az egyenlőtlenségek csökkenthetők és a nemek közötti egyenlőség biztosítható,
a szociális vállalkozások támogatása együttműködés és kölcsönös segítség formájában, jó gyakorlat cserével és más ágazatokkal való kapcsolódás elősegítésével: társadalmi vállalkozás "nagykövet" hálózat, co-working típusú terek és szolgáltatások, beleértve a szociális inkubátorokat is, online tudásközpontok, különféle portálok és platformok (pl. virtuális piacterek) létrehozása a szociális vállalkozások számára.
Vállalkozásösztönző programok
A vállalkozásösztönző programok keretében többféle tevékenységtípus is támogatható lesz, például:
vállalkozói képzések és üzleti tervezés
projektmenedzsment képzés
képzések a támogatáskezelőknek
tutorálás / mentorálás
segítégnyújtás / tanácsadás
role models program
Új vállalkozások és vállalkozói inkubátorházak támogatása
A PEO keretében is lesznek start-upokat támogató pályázati kiírások - mint például a POCU-ban a Romania Start Up Plus vagy a Diaspora Startup, vagy akár az egyes integrált kiírásokba beépített start-up finanszírozási komponensek. Az újdonság a PEO-ban az, hogy az induló vállalkozások és társadalmi vállalkozások támogatása mellett a vállalkozói inkubátorok indítása is támogatható intézkedés lesz.
Ráadásul külön támogatható intézkedés a női vállalkozókat támogató üzleti accelerator programok és hálózatok létrehozása a növekedési potenciállal rendelkező gazdasági ágazatokban.
Vállalkozásfejlesztési tanácsadás új vállalkozásoknak
A POCU start-up támogatásainak az egyik sarkalatos pontja az volt, hogy az újonnan létrejött vállalkozásokat már nem lehetett tanácsadással, mentorálással vagy bármilyen célzott szolgáltatással támogatni.
A szigorú forgatókönyv szerint, ha a célcsoport egy tagja az üzleti tervével elnyerte a de minimis támogatást, onnantól kezdve már csak nyomon kellett követni, hogy a vállalásait teljesíti-e és a pénzt szabályszerűen költi-e el. De - ad absurdum - ebben a kritikus vállalkozói fázisban, az első métereken a projekten belül nem kaphatott további szakmai támogatást. Azért nem, mert a tanácsadás, coaching, mentorálás vagy bármi már a válallkozásnak nyújtott támogatás lett volna, ami de minimis támogatásank minősül és amit eurócentre pontosan nyilván kell tartani.
Ezt a hiányt a PEO pótolni látszik, ugyanis a vállalkozásösztönzési intézkedések listáján ott szerepel a frissen létrejött vállalkozásoknak nyújtott segítségnyújtás és tanácsadás (”asistență și consultanță în afaceri post înființare”), beleértve a menedzserképzéseket és az innovációs támogatást, de még a női vezetőket és vállalkozónőket felkészítő és támogató programokat is.
Mindennek az a célja, hogy segítsen a friss vállalkozásoknak túllépni a kezdeti gazdasági nehézségeken.
A szociális gazdaság fejlődésének támogatása
A PEO-ban a társadalmi gazdaság támogatása túlmutat a social start up típusú programokon, és olyan intézkedéseket is tartalmaz, amelyek a társadalmi vállalkozások fejlesztésére, skálázására, innoválására és terjeszkedésére irányulnak. Ilyen intézkedések az alábbiak:
a vegyes finanszírozási eszközök igénybe vételét és felhasználását segítő támogatás, tréning, tanácsadás és mentorálás
támogatás és tanácsadás a frissen létrejött társadalmi vállalkozásoknak (pl. képzések és digitalizáció támogatása)
vegyes - vissza nem térítendő támogatást és egyéb pénzügyi eszközöket tartalmazó - támogatás biztosítása
A programdokumentum szerint előnyt fognak élvezni azok a szociális vállalkozások, amelyek a szociális szolgáltatásokhoz, a kulturális örökséghez, kulturális és kreatív iparágakhoz kötődő tevékenységet folytatnak.
A szociális gazdaságban történő foglalkoztatás támogatása
A szociális gazdaság támogatása kiterjed a foglalkoztatás ösztönzésére is. Így támogatást kaphatnak azok a szociális vállalkozók, amelyek fogyatékossággal élő vagy hátrányos helyzetű személyeket foglalkoztatnak.
A támogatás célja, hogy segítse ezeknek a személyeknek a szocio-professzionális beillesztését a 6-24 hónapot lefedő munkahelyi képzés költségeinek a fedezésével, illetve a fogyatékosságal élők foglalkoztatásához kötődő többletköltségek (pl. akadálymentesítési költségek, személyzeti képzési költségek) fedezésével.
Kiknek szól?
A vállalkozásösztönzési prioritásához kapcsolódó projektek fő célcsoportjai:
Milyen program szintű eredményeket kell felmutatni?
A vállalkozásösztönzési projektek az alábbi output indikátorok teljesítéséhez kell, hogy hozzájáruljanak:
összes résztvevő száma
újonnan létrehozott munkahelyek száma
támogatásban részesülő mikrovállalkozások és KKV-k száma
létrehozott önálló termékek / tevékenységek, események / eszközök / módszertanok száma
Ami pedig az eredményindikátorokat illeti, ezekből is 3 van:
munkahelyet szerzett résztvevők száma a részvételt követően
a projektzárás után 6 hónappal betöltött, újonnan létrehozott munkahelyek száma
a támogatás végén megosztott és használt önálló termékek / tevékenységek, események / eszközök / módszertanok száma
képzési oklevelet szerzők / jó gyakorlat cserén / képzésen részt vevők száma
Mennyi pénz van minderre?
A vállalkozásösztönzési prioritásra eső ESZA+ támogatás teljes keretösszege 330.000.000 euró - ennek kb. 98%-át a kevésbé fejlett régiók kapják (vagyis az összes régió, leszámítva Bukarest-Ilfovot), a maradékot Bukarest-Ilfov (az egyetlen, amelyik Romániában fejlettebb régiónak számít).
Ez a bejegyzés az Oktatás és Foglalkoztatás Operatív Programnak az Európai Bizottság által 2022. december 9-én elfogadott verziója alapján készült. A programdokumentumot a MIPE oldaláról töltheted le.
Illusztráció: Hurca ! via Bēhance
100+ oldalnyi azonnal alkalmazható projekttervezési és pályázatírási technika, konkrét példa és jótanács
ajándék magazin