Ha pályázati pénzből szeretnéd fenntartani a szervezeted tevékenységét, nem elég csak egy-két pályázati lehetőséget ismerni. Ha csak a humánerőforrás-fejlesztés területét nézzük, ebben a témában a POCU-n kívül több más lehetőség is van.
Így például kisebb szervezeteknek (de persze nem csak nekik) ott az Erasmus+, nemzetközi kapcsolattal és tapasztalattal rendelkezőknek a közvetlen brüsszeli források, határmentieknek a határon átnyúló együttműködési programok.
Ha Arad, Temes, Bihar vagy Szatmár megyéből, vagy éppen a határ túloldaláról olvasol, figyelj, mert ebben a bejegyzésben az INTERREG V-A Románia-Magyarország határon átnyúló együttműködési program humánerőforrás-fejlesztési pályázati lehetőségeit nézzük meg.
Vegyük kiindulópontnak a program tematikus áttekintését, és nézzük, melyik területen jöhet szóba oktatás, képzés, foglalkoztatás.
A fenti ábrán láthatod, hogy a program hat nagy területet támogat (a kis fekete pöttyökre rámenve pontosan láthatod, hogy melyik mit fed).
A harmadik terület, amely a teljes ERFA-allokáció több mint 24%-át viszi, éppen a foglalkoztatás területéről szól. De vannak képzési elemek a vízügy, turizmus, egészségügy és katasztrófavédelem területén is. És természetesen nem hiányozhatnak az oktatási-képzési tevékenységek az intézmények és emberek közötti határon átnyúló együttműködésekből sem.
Vegyük szerre!
1. Együttműködés a foglalkoztatás területén
Nagyon erős déjà vu érzésem volt, amikor ezt a részt olvastam a programdokumentumban. Az egyik legszembeötlőbb változás a HURO CBC lehetőségeivel szemben a tömbösítés, az integrált projektek előtérbe helyezése. Ugyanezt látjuk a POCU esetében is, ahol hasonlóképpen ki nem fogyunk integrált megközelítésből.
A határon átnyúló foglalkoztatási együttműködésektől a foglalkoztatási mutatók javulását várják, és két fókuszpont van:
a munkaerőpiaci kereslet és kínálat kiegyenlítése
a munkaerő mobilitás elősegítése
Ha a foglalkoztatási projekteket úgy sikerül megvalósítani, ahogyan a program kitalálói elképzelték, akkor a határmenti régióban olyan eredményekre számíthatunk, mint:
Ezek tehát az irányvonalak, amelyeknek alárendelődik minden, amit ebben a témakörben ez a program támogatni fog.
A projektektől azt várják, hogy komplex beavatkozások legyenek, amelyek a helyi sajátosságokra és fejlődési potenciálra építsenek. Vagy hogy másképp mondjam, különálló projektek helyett olyan kezdeményezéseket támogatnak, amelyek kiegészítik egymást, össze vannak hangolva, és amelyek széleskörű partnerségben valósulnak meg.
Ez azt jelenti, hogy ha a szervezted a képzés területéről jön, törekedned kell az önkormányzatokkal, a potenciális alkalmazókkal, a munkaerőpiaci intézményekkel és más szereplőkkel való együttműködésre.
Milyen a jó integrált projekt?
Egy jó integrált projekt minden olyan területre figyel, amely meghatározó lehet a foglalkoztatás növelése szempontjából. Az elképzelésben az újdonság, és egyben a csavar az integrált stratégia szükségessége, amely mentén majd megvalósulnak a foglalkoztatást elősegítő intézkedések.
A támogatható tevékenységek között első helyen szerepel az integrált fejlesztési stratégiák és cselekvési tervek kidolgozása, de úgy, hogy egy projekt nem szólhat csak ennyiről. A stratégiák alapján többféle tevékenység is megvalósítható, szoft és infrastrukturális jellegű egyaránt:
A képzés és munkahelyteremtés szempontjából külön kiemelt a környezetbarát készségek (green skills) fejlesztése és zöld munkahelyek (green jobs) létrehozása olyan gazdasági területeken, amelyek helyi szinten fontosak. Hogy egy projektnek egészen pontosan mennyire kell majd integráltnak lennie, az csak a pályázati útmutatóból fog kiderülni.
Mindenesetre, ha kiszámoljuk, hogy mekkora összeg áll rendelkezésre foglalkoztatási célra, és ezt összesen kb. hány darab projektre szeretnék elkölteni, úgy tűnik, itt valóban komplex nagyprojektekről lesz szó.
Nézzünk pár számadatot!
Van egy további adat, amit kiemelnék, és ez a támogatni tervezett projektek száma, ami 20-25. A foglalkoztatási együttműködésre szánt ERFA-keretre vetítve ez átlagosan kb. 1,87 millió euró per projekt. Foglalkoztatási témában tehát úgy tűnik, nagyban kell gondolkodni.
Ehhez még hozzáadódik az is, hogy a nyílt pályáztatás keretében kiválasztott projektek mellett kiemelt projektek is lesznek, ami még szűkebbre szabja a korlátokat.
Kik pályázhatnak?
Területi lefedettség: román oldalon Temes, Arad, Bihar és Szatmár megyék, magyar oldalon Csongrád, Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék.
Ki a célcsoport?
2. A képzés, mint kiegészítő projektelem
A humánerőforrás-fejlesztés, és ezen belül a képzés más területen is megjelenik, méghozzá azért, hogy a többi területet is erősítse. Az alábbi ábrán azt láthatod, hogy melyek azok a területek, ahol teljesen mellékesen, a fő célokat támogatandó, képzési tevékenység is szóba jöhet.
Az egészségügyi együttműködési projektek képzési eleme esetében a hangsúly elsősorban az újonnan beszerzett egészségügyi berendezések használatán és a támogatott egészségügyi szolgáltatások fejlesztésén van. A jogosult pályázók listájából kiindulva a képzési vonalat ezekben a projektekben az orvosi egyetemek viszik majd.
3. Intézmények és emberek közötti együttműködési projektek
A program hatodik prioritási tengelye egy kalap alá veszi a people-to-people típusú és az intézmények – köztük iskolák és egyetemek – közötti együttműködési projekteket.
A rendelkezésre álló kevesebb mint 3,5 millió ERFA-támogatásból fogják majd megvalósítani a falunapokat, iskolák közötti csereprogramokat, sporteseményeket, hagyományőrző fesztiválokat, de még az iskolák és az egyetemek közötti együttműködéseket is. És még sok minden mást. Erre az összegre még rájön a nemzeti társfinanszírozási rész, és így 2023-ig a tervek szerint a felhasznált támogatás picivel több lesz, mint 4 millió euró.
De nézzük, mire lehet majd pályázni!
Az intézményekre fókuszáló együttműködési projektek a következő tevékenységeknek adhatnak keretet:
A közösségekre, emberekre fókuszáló projektek esetén tervezhetők:
Az INTERREG V-A ROHU program szakmai titkársági feladatait a BRECO Oradea látja el, friss hírekért kövesd az intézmény weboldalát.
A lépésről lépésre módszer, amivel a listaelső pályázatokat írom
PROJEKTTERVEZÉSI MESTERKURZUS