Túl vagy már számtalan kisebb pályázaton, kisujjadban a megyei tanács és az éppen aktuális magyarországi alapítvány pályázati rendszere, de úgy érzed, nem kellene leragadni ezen a szinten, megérett az idő, hogy egy lépcsőfokkal feljebb lépj. Tele vagy jó ötlettel, civil szervezetként csupa hasznos tevékenységet folytatsz, a fiókodban csak gyűlnek a projekttervek, pályázni kellene. Ha még nem próbáltál továbblépni, ijesztő lehet az ismeretlen. Ha már pályáztál és elutasítottak, visszatarthat a kudarcélmény.
Ne hagyd!
Tény, hogy minden kezdet nehéz. De tudod, az ezer mérföldes utazás is egyetlen lépéssel kezdődik. És aki már ezer mérföldön túl van, ugyanúgy az első lépéssel kezdte.
Ebben a bejegyzésben 9 civil szervezetet hoztam inspirációnak, hogy a példájukból kiindulva lásd, semmi sem lehetetlen. Többek között az a közös bennük, hogy mindannyian valósítottak meg POSDRU-projekt(ek)et.
Tanulmányozd a tevékenységüket, nézd meg, milyen projektekben vettek részt, kikkel működtek együtt, hol és hogyan kezdték a pályázást. Nyiss egy üres dokumentumot, és olvasás közben gyűjts listába minden olyan érdekességet, tanulságot, ötletet, ami hasznos lehet.
Ezekre a kérdésekre (is) keres(hete)d a választ:
Civitas Alapítvány
A Civitas Alapítvány régi motoros a pályázati világban, ezelőtt tíz évvel is ők voltak az elsők, akiket jó gyakorlatként megemlítettem, és ez ma sincs másképp. Projektjei négy nagy területet fednek le: a vidékfejlesztést, humánerőforrás-fejlesztést, a civil társadalom fejlesztését és a helyi közigazgatási kapacitás fejlesztését is. Olyannyira régi pályázók, hogy még Phare-projektet is megvalósítottak, nem is egyet.
Elsők voltak azoknak az erdélyi magyar civil szervezeteknek a sorában, akik stratégiai POSDRU pályázatot nyertek, méghozzá vidéki munkanélküliek képzésére, ami nem volt egy könnyű pályázati terep.
A Civitas székelyudvarhelyi regionális irodájának egyik emblematikus projektje a Székely Gyümölcs, de a kolozsvári irodához hasonlóan komoly POSDRU-tapasztalatot is gyűjtöttek.
POSDRU PROJEKTEK
Alpha Transilvana Alapítvány
A marosvásárhelyi székhelyű Alpha Transilvana Alapítvány picit kakukktojás az erdélyi magyar civil szervezetek listáján, mégis felkerült, mert sikerét magyar szakemberek munkájának is köszönheti. Tevékenységének főbb területei a korai nevelés, szolgáltatásnyújtás fogyatékkal élő gyerekeknek és fiataloknak, de számos jótékonysági akció is kötődik a nevéhez.
Az alapítvány társadalmi vállalkozásokat is működtet, köztük két védett műhelyt is. Számos kezdeményezését támogatta az EEA Grants, a svájci-román együttműködési program, a UNICEF, de volt Youth in Action és Erasmus+ projektjük is.
POSDRU PROJEKT
Tabula Egyesület
A szintén marosvásárhelyi Tabula Egyesület fő tevékenysége a felnőttképzés, alakulása óta folyamatosan valósít meg képzési projekteket. A Tabula Egyesület az egyik legjobb példa arra, hogy egy apró kezdeményezés hogyan válik lépésről lépésre komoly piaci szereplővé.
A fokozatosság tetten érhető a pályázati tevékenységben is: a Szülőföld Alap támogatásaival kezdték, ezt követték a Youth in Action és Grundtvig projektek, majd két POSDRU is, egyik éppen az Alpha Transilvana Alapítvánnyal együttműködésben.
POSDRU PROJEKTEK
Romániai Vállalkozásokért Egyesület
A nagyváradi ROVE tevékenységeinek fő profilja a vállalkozásfejlesztés, a KKV-szektor támogatása.
A több mint tíz éves egyesület kezdettől fogva aktív pályázó. Magyarországi alapítványok és a megyei tanács pályázataival kezdték, aztán az első nagy lépés – egy Phare CBC projekt – után sorra jöttek a kisebb, majd nagyobb költségvetésű HURO CBC és a POSDRU projektek, kivétel nélkül vállalkozásfejlesztési témában, egy összefüggő stratégia mentén.
A ROVE több intézménnyel és szervezettel együttműködik a határ menti régióban, így helyi önkormányzatokkal, kereskedelmi és iparkamarákkal, foglalkoztatási ügynökségekkel, felnőttképzési szolgáltatókkal, vállalkozókkal, felsőoktatási intézményekkel.
POSDRU PROJEKTEK
MÜTF Egyesület
A székelyudvarhelyi MÜTF Egyesület felsőoktatási és felnőttképzési programokat működtet a MÜTF Oktatási Központ keretében. Kiemelt támogatói a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Bethlen Gábor Alap és a Balassi Intézet, de nem emiatt került fel a listára, hanem azért, mert sikerült kitörnie a magyarországi támogatások körforgásából, és ez követendő példa.
A MÜTF Egyesület továbblépése egy tapasztalt, erős civil szervezettel, a Civitas székelyudvarhelyi irodájával együttműködésben történt, az eredmény egy ötletes pályaorientációs projekt Hargita megyei tizedikes és tizenegyedikes szakközépiskolás diákoknak.
A projektbe közel ezer diákot vontak be, több mint 450-en részesültek pályaorientációs tanácsadásban és mintegy száz diák vett részt a szakmai gyakorlati heteken.
POSDRU PROJEKT
Divers Egyesület
A marosvásárhelyi Divers Egyesület tevékenységével a sokszínűség, az emberi jogok védelme, a demokratikus értékek és az aktív állampolgárság mellett áll ki. Kiemelt célcsoportját a cigány közösségek képezik.
Az egyesület projektjeit a zürichi Lottery Fund, az EEA Grants és az Európai Bizottság is támogatta, de a portfóliójukban van POSDRU-projekt is. Az egyesület együttműködői között találjuk a Caritast és az Alpha Transilvana Alapítványt is.
POSDRU PROJEKTEK
LAM Alapítvány
Az illyefalvi LAM Alapítvány tevékenysége a kilencvenes évek elején gazdaképzéssel és svájci együttműködéssel kezdődött, ma már saját tangazdaságot működtet, számos felnőttképzési programot és sokrétű tanácsadást kínál.
Különlegességük, hogy egy családba tartoznak a LAM Mikrohitel Rt.-vel, ami biztos háttért jelent a szervezeti tevékenységhez, de ettől függetlenül nem dőlnek hátra, folyamatosan keresik a pályázati és együttműködési lehetőségeket, és szívesen csatlakoznak azokhoz a kezdeményezésekhez, amelyek a szervezet céljait szolgálják és illeszkednek a profiljukba és értékrendjükbe.
Az alapítvány két régióközi együttműködésen alapuló POSDRU-projektben is részt vett felnőttképzési szolgáltató partnerként.
POSDRU PROJEKTEK
CREST Forrásközpont
A szatmárnémeti székhelyű CREST Forrásközpont igazi veterán pályázó. Tevékenységei és projektjei több területet is lefednek, így például közösségfejlesztést, regionális fejlesztést, turizmust, környezetvédelmet, oktatást és képzést, ifjúsági és szociális ügyeket, kultúrát, KKV-szektor és mezőgazdaságot.
Az 1998 óta több tucat projektet valósítottak meg, támogatóik között találjuk a Világbankot, a Dél-Kelet Európai Stabilitási Paktumot, a Kárpátok Alapítványt, a Soros Alapítványt, a Charles Stewart Mott Alapítványt, a German Marshall Alapot, a Holland Királyság Bukaresti Nagykövetségét. Véget nem érő Phare projektlistájuk van, rengeteg civil, humánerőforrás-fejlesztési és határ menti Phare projekttel.
POSDRU PROJEKTEK
Caritas
És nem maradhat le a listáról a katolikus egyház nemzetközi segélyszervezete, amely többek között Gyulafehérváron, Szatmárnémetiben és Nagyváradon is sikeresen működik, és aktívan részt vett a POSDRU-pályázásban is. A Gyulafehérvári Caritas-szervezet több olyan projektet is bonyolít, amelyet az EEA Grants támogat, de kaptak már támogatást a svájci-román együttműködés keretében is, és valósítottak meg POR és POSDRU projektet is.
A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet is igen aktív pályázó, támogatóik között a helyi és országos intézmények mellett ott található például a HUSKROUA Határon Átnyúló Együttműködési Program, a svájci-román együttműködési program, az Erasmus+ és a POSDRU is.
POSDRU PROJEKTEK
Illusztráció: Multiple Owners via Behance