Ha jártál már úgy, hogy a lelkedet is kidolgoztad egy pályázaton ahhoz, hogy rögtön ki is essen a jogosultsági körben, és soha el se jusson odáig, hogy tartalmilag értékeljék… Akkor ismered az érzést. Azt, amikor sokkszerűen rádtör a felismerés, hogy hónapok kínkeserves munkája ment füstbe, az önbizalmad romokban és sikerdíj se lesz. Ráadásul még magyarázkodni is kell az ügyfélnek vagy a fönöknek.
Mit szólnál, ha inkább elkerülnénk ezt az érzést és fellélegeznénk?
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem neked az aktuális POCU jogosultsági szabályokat és segítek értelmezni:
1. szabály: Legyen meg az összes nyilatkozat!
Mindig nézd meg a pályázati kiíráshoz tartozó ellenőrzési szempontrendszerben (Grila de verificare CAE), hogy milyen nyilatkozatokat kell csatolni.
Figyelj arra, hogy nem csak azok a nyilakozatok kellenek, amelyek a pályázati csomagban találhatók, hanem van egy sor olyan melléklet is, ami az általános útmutató része. Némelyikük változott is közben.
A elmúlt két év tapasztalata azt mutatja, hogy nyilatkozatokkal kapcsolatban jobb, ha megfogadsz egy tanácsot: Még véletlenül se mellékelj régi formanyomtatványt és ne használd egy másik kiírás mellékletét!
2. szabály: Legyenek rendben a partnerségi mellékletek!
Ha a projekt partnerségben valósul meg, akkor a következő mellékletekre lesz szükséged:
3. szabály: A pályázók feleljenek meg a jogosultsági feltételeknek!
Ehhez nem elég, ha ismered a pályázati kiírás specifikus útmutatójának az előírásait, meg kell nézni az általános útmutatót is.
Ez utóbbi írja elő például, hogy a főpályázó és a partnerek alapító okiratában benne kell legyenek azok a tevékenységek, amelyeket a projekt keretében fognak végezni. Ugyanitt találhatók a pénzügyi kapacitással kapcsolatos tudnivalók, és sok más részlet is.
4. szabály: Legyenek rendben a szakértők papírjai!
A pályázathoz mellékelni kell minimum a projektmenedzser és a partneri koordinátorok önéletrajzát és ezek mellékleteit.
De nem mindegy, hogy mit és hogyan mellékelsz!
Fontos, hogy a papírokkal tudd igazolni, hogy a szakértők megfelelnek a munkaköri leírásba betett követelményeknek. Ehhez nem elég beleírni a önéletrajzba a végzettséggel és szakmai tapasztalattal kapcsolatos infókat, igazoló dokumentumok is kellenek.
5. szabály: Csak azt szervezd ki, amit lehet!
A kiszervezésekkel kapcsolatban az egyik legfontosabb részletkérdés, hogy tartalmi tevékenységet csak a főpályázó szervezhet ki.
Ez nem azt jelenti, hogy a partnerek nem szervezhetnek ki semmit. Bevonhatnak alvállalkozót különböző “support” tevékenységekre, például rendezvényszervezésre, nyomdai munkálatokra stb, de a szakmai munkát, amit partnerként vállaltak, nekik kell végezni.
De van arra is szabály, hogy mi az, amit kötelező kiszervezni, és semmiképpen se lehet rá partnert bevonni.
6. szabály: A projekt kövesse a kiírás céljait és indikátorait!
És mindez derüljön is ki a pályázatból.
Ehhez alapkövetelmény, hogy a pályázatba írd bele egyértelműen, hogy a projekt hogyan kapcsolódik a kiírás céljaihoz és az “Indicatori prestabiliti” táblázatban számszerűsítsd az indikátorokat.
De ez nem mindig ennyire egyszerű.
Egy-egy kiírásban lehet olyan indikátorral kapcsolatos elvárás is, amit nem tudsz megadni a táblázatban. Ilyen esetben figyelj arra, hogy az érték szerepeljen a pályázat szövegében, az eredmények vagy a tevékenységek leírásában.
7. szabály: Ne sértsd meg a költségvetési szabályokat!
Ha nem szeretnéd, hogy a költségvetés miatt bukjon el a pályázat, figyelj arra, hogy:
8. szabály: Vigyázz a futamidőre!
Az idővel kapcsolatos elvárások nem mindig merülnek ki annyiban, hogy maximum hány hónapig tarthat a projekt.
A pályázati kiírásban lehet konkrét referenciadátum (például meddig kell kötelezően befejezni a projektet), vagy előírhatják a projektszakaszok kötelező ütemezését is (például meddig tarthat egy projektszakasz, és mi kell ahhoz, hogy befejezettnek tekintsük).
9. szabály: Ne feledkezz meg a nyilvánossági kötelezettségekről!
Ha netán kimaradnak a pályázatból a nyilvánossági kötelezettségek, az eddigi tapasztalat szerint hiánypótolhatók, de miért ne kerülnéd el a hiánypótlást, igaz? Ezt a szabályt nagyon egyszerű betartani, elég, ha szóról szóra bemásolod a pályázatba az útmutató vonatkozó részét.
10. szabály: Figyelj a célcsoportra!
Hogy a célcsoporttal kapcsolatban ne fuss bele jogosultsági hibába, két fontos szempontot tarts szem előtt:
+1 szabály: Ne hagyd ki a kötelező tevékenységeket!
És végül: Nem mindegy, hogy milyen tevékenységekből áll a projekt!
A POCU pályázatok tevékenységei eléggé irányítottak, minden kiírásnál vannak kötelező tevékenységek, sőt, egy-egy pályázati kiírás csak kötelező tevékenységet ír elő.
Vigyázz, hogy az összes legyen benne a pályázatban, pont úgy, ahogyan a kiírás kéri! Ha vannak speciális feltételek egy-egy tevékenység kapcsán, figyelj arra, hogy a projekt megfeleljen ezeknek. A kötelező tartalmi részleteket másold át a pályázatba és egészítsd ki a projektre szabott részletekkel, így kisebb lesz az esélye annak, hogy valami fontos kimarad.
Hajrá és sok sikert! 🙂
Illusztráció: MUTI via Behance.