Ha felsőoktatási intézményben dolgozol, biztosan találkoztál már azzal a dilemmával, hogy pályázati lehetőség, mint a tenger, mégis nagyon nehéz megtalálni pont azt, amelyet a Te projektötletedre találtak ki.
Ez bizonyára azért van, mert a pályázati kiírásokat rendszerint nem egy adott intézményre vagy projektötletre szabottan találják ki, hanem az egyes ágazatokra jellemező általános problémákra. Ezért olyan nehéz megtalálni a tökéletes pályázati lehetőséget. Elképzelhető, hogy a Te projektötletedre tökéletes pályázati lehetőség nincs is.
Ilyenkor a megoldás, hogy több projektet egymásra építve, lépésenként vagy külön komponensenként valósítod meg az elképzelésedet. Ehhez tudnod kell, hogy melyik pályázati program mit támogat.
A felsőoktatási intézmények majdnem minden fontos operatív program keretében pályázhatnak.
Például ha infrastruktúrafejlesztési terveid vannak, akkor nem a POCU, hanem a Regionális Operatív Program (POR) a megoldás, amelyben az oktatási infrastruktúra fejlesztésére vonatkozó prioritási tengelyen belül külön specifikus cél irányul a felsőoktatásra (ld. AP 10 – Îmbunătățirea infrastructurii educaționale, OS 10.3). Ha kutatás-fejlesztés területén szeretnél projekteket megvalósítani, akkor szintén a POR vagy a Versenyképességi Operatív Program (POC) tud segíteni. Ha a határ menti régióban működik a felsőoktatási intézmény, akkor jó lehetőség az INTERREG V-A is.
De ha az oktatás színvonalát és a felsőoktatásban való részvétel növelését érintő rendszerszintű fejlesztésben gondolkodsz, akkor egyértelműen a POCU a jó választás.
Erről lesz most szó ebben a bejegyzésben, hiszen a POCU 2014-2020 egyik beruházási prioritása (PI 10ii) éppen a felsőfokú és ennek megfelelő szintű oktatás minőségének, hatékonyságának és hozzáférésének javítására irányul.
Ezen a területen négy témában várhatók POCU pályázati kiírások:
1. Növekvő részvétel a felsőoktatásban
A 6.7. specifikus célhoz kapcsolódó pályázati kiírásoknak az lesz a célja, hogy növeljék a felsőoktatásban való részvételt, tehát legyen minél több hallgató. A hangsúly azon van, hogy a felsőoktatásban egyre nagyobb számban vegyenek részt azok, akik a saját erejükből nem vehetnének részt.
Ilyen, veszélyeztetett társadalmi csoportból származónak számítanak a:
Támogatható tevékenységek:
Nevelési tanácsadást és pénzügyi támogatást tartalmazó integrált csomagok: az integrált csomagok részelemei lehetnek például az ösztöndíjak, mobilitás, távoktatási hálózatok és virtuális közösségek létrehozása stb. A támogatáshoz azzal a feltétellel juthat hozzá a hallgató, ha befejezi vagy folytatja felsőfokú tanulmányait
Olyan tevékenységek, amelyek a felsőoktatáshoz való hozzáférést támogatják: a diákok, hallgatók és tanárok által közösen megvalósított tevékenységek, például tanácsadás, tájékoztatás, egyetemi látogatás stb., vagy a tudatosító kampányok
Egyéb innovatív tevékenységek: olyan tevékenységek, amelyek a felsőoktatásban való részvételt támogatják, beleértve a transznacionális együttműködéseket is
Célcsoport:
Jogosult pályázók:
2. Minőségbiztosítás és képesítési keretrendszer
A 6.8. specifikus célhoz kapcsolódó kiírások a rendszerszintű intézkedéseket fogják támogatni, annak érdekében, hogy a felsőoktatás egyre inkább ráhangolódjon a munkaerőpiaci igényekre.
Támogatható tevékenységek:
A felsőoktatás minőségbiztosítási / külső minőségértékelési rendszerének aktualizálása szociális partnerek bevonásával; diplomás pályakövetési elemzések végzése és korábbi elemzések, felmérések eredményeinek hasznosítása
Rugalmas szakmai életutakon alapuló, többszintű képesítési rendszer kidolgozása és alkalmazása, különös tekintettel a munkaerőpiacnak megfelelő készségek és kompetenciák megszerzésére
A felsőoktatásban való részvételt támogató egyéb innovatív tevékenységek, beleértve a transznacionális együttműködéseket is
Célcsoport:
Jogosult pályázók:
3. A felsőoktatásban dolgozó oktatók képzése
A 6.9. specifikus célhoz kapcsolódóan olyan pályázati kiírásokra lehet számítani, amelyek a felsőoktatásban dolgozó tanerő szakmai továbbképzését veszik célba. A képzések lényege, hogy a felsőoktatásban dolgozó oktatók képesek legyenek innovatív oktatási célú tartalmakat és korszerű, rugalmas oktatási anyagokat létrehozni és alkalmazni.
Támogatható tevékenységek:
Szakmai továbbképzések, beleértve a gazdasági szereplőkkel való együttműködéseket, szakmai gyakorlatot, tapasztalatcserét és jó gyakorlatok átadását
Korábbi ERASMUS+ oktatói mobilitási programok eredményeinek hasznosítása
Egyéb innovatív tevékenységek, beleértve a trasznacionális együttműködést a képzés, kutatás és innováció területén
Célcsoport:
Jogosult pályázók:
4. Szélesebb kínálat a felsőfokú műszaki oktatásban
És végül, a 6.10. specifikus célhoz kapcsolódó pályázati kiírások olyan projekteket fognak támogatni, amelyek a felsőfokú műszaki oktatás képzési kínálatát bővítik. Hogy az oktatási kínálat bővítése milyen területeket érinthet, azt a versenyképességi stratégiában (SNC) és kutatás-fejlesztési és innovációs stratégiában (SNCDI) meghatározott gazdasági szektorok / területek piaci igényeihez kell igazítani.
Támogatható tevékenységek:
A műszaki felsőoktatás innovatív tartalmú oktatási kínálatának fejlesztése, különös tekintettel a tanulási élmény minőségére (pl. modern és rugalmas oktatási anyagok, vállalkozói oktatás stb.)
Célcsoport:
Jogosult pályázók:
Összegzésképpen
A felsőfokú oktatás fejlesztését a POCU a 10.ii beruházási prioritás keretében, négy különböző témában támogatja. Ez a támogatás rendszerszintű fejlesztéseket tesz lehetővé, amelyeket érdemes összehangolni más – például infrastrukturális és kutatás-fejlesztési – projektekkel, az intézményi stratégiának megfelelően.
Hogy külön beruházási prioritás van a POCU-n belül a felsőoktatás számára, nem azt jelenti, hogy a felsőoktatási intézmények más típusú POCU kiírás keretében nem pályázhatnak.
Illusztráció: innen.